Suedia și Cehia vor în finala cu Polonia. Dar fără Ibra și Schick! Vezi SuperOferta pentru semifinala barajului (P)

SuperLive cu Mihai Mironica
Data publicarii: Joi 24 Martie 2022, 14:45
Data actualizarii: Joi 24 Martie 2022, 14:48

Drumul spre Campionatul Mondial din Qatar 2022 a început cu mult timp în urmă și se termină pe Superbet! Joi se joacă semifinalele barajelor europene, iar una dintre atracții e Suedia - Cehia, partidă între două echipe de valori apropiate, cu stiluri asemănătoare și același obiectiv: obținerea biletelor pentru cea mai mare competiție din fotbal. Înfruntarea e plină de istorie, nu-i are la start pe Ibrahimovic și Schick, iar miza enormă e un garant al spectacolului.

Fără Ibra, Suedia are un avantaj important

Suspendat, SuperStarul lui AC Milan nu-și va putea ajuta colegii în tentativa de a face pasul spre finala cu Polonia și a se califica la ceea ce ar fi ultimul turneu final mondial al unei cariere legendare, dar selecționerul Jan Andersson se bazează pe un alt avantaj important. Vorbim aici despre stadionul din Solna, tărâmul pe care nordicii au obținut nu mai puțin de nouă victorii consecutive. Aici au pierdut echipe precum Spania (2-1), Croația (2-1) sau posibila adversară Polonia (3-2), semn că simbioza dintre fani și jucători își poate pune amprenta asupra rezultatului final. Terenul propriu e cu atât mai important cu cât semifinalele barajului se joacă în manșă tur, iar Suedia a devenit și din acest motiv favorita Cotelor Superbet la calificarea în finala cu Polonia: 1.55 e cota că suedezii vor rezolva calificarea fie în 90 de minute, fie în prelungiri, fie la penalty-uri!

Cehii și-au pierdut vedeta

Dacă Suedia a prins un loc la baraj terminând pe locul al doilea grupa câștigată de Spania, Cehia a ajuns în această poziție grație culoarului din Liga Națiunilor. Veniți după un EURO 2020 excelent, în care Patrik Schick a strălucit meci de meci, cehii au o serie de cinci partide consecutive fără victorie, dar l-au pierdut pe atacantul lui Leverkusen. Marcator a 20 de goluri în 24 de meciuri în Bundesliga, Schick a venit la lot cu o accidentare care-l împiedicase să joace de la finalul lunii februarie, a făcut tot posibilul pentru a se reface, dar staff-ul medical a ajuns la concluzia că nu e pregătit pentru 90 de minute la intensitate maximă și golgheterul a rămas în afara lotului. În lipsa lui, rolul de lider îi revine lui Tomas Soucek, mijlocașul central care a punctat pentru West Ham în victoria de senzație cu Sevilla, din optimile de finală ale Europa League. Fără Schick și Ibrahimovic, favoriții Cotelor Superbet la marcarea unui gol sunt rapizii atacanți ai Suediei, Isak și Quaison. Vezi Cotele Speciale Superbet și alege-le pe cele mai mari pentru biletul tău!