VIDEO Unde erai, Ciprian Tătărușanu?! Ce gol a primit portarul român în minutul 90+6

Ciprian Tatarusanu Abha Club Al Taawon Arabia Saudita Saudi Pro League Stranieri
Data publicarii: Vineri 16 Februarie 2024, 13:55
Data actualizarii: Vineri 16 Februarie 2024, 14:00

Goalkeeper-ul este titular la penultima clasată din Arabia Saudită, Abha Club.

Abha Club - Al Taawon s-a încheiat 1-1 joi, în etapa a 20-a din campionatul Arabiei Saudite, reluat în această săptămână după pauza de iarnă.

Autogolul lui Waleed Al-Ahmed (90+3) părea să aducă victoria pentru Abha, însă în minutul 90+6 trecerea pe sub minge și poziționarea aiurea a portarului român Ciprian Tătărușanu au făcut ca Aschraf El Mahdioui să egaleze pentru oaspeți și să stabilească scorul final, 1-1.

Abha Club este penultima în clasamentul Saudi Pro League, la retrogradare alături de Al-Tai, echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf și la care evoluează Andrei Cordea.

6 din cei 8 români din Arabia Saudită în lupta pentru evitarea retrogradării

În afară de Ciprian Tătărușanu cu Abha Club și Laurențiu Reghecampf și Andrei Cordea cu Al-Tai, nici ceilalți români din Arabia Saudită nu o duc prea bine.

Imediat deasupra pozițiilor de retrogradare se află Alin Toșca cu Al-Riyadh (locul 15, 19 puncte), în timp ce Al-Okhdood, unde evoluează Andrei Burcă și Florin Tănase, are 20 de puncte și ocupă poziția a 12-a.

Singurii români fără emoții în ceea ce privește retrogradarea sunt cei de la Damac, locul 6 cu 30 de puncte: Nicolae Stanciu și antrenorul Cosmin Contra.