Concluzia dură trasă de italieni în privința lui Valentin Mihăilă, după primul meci ca titular

valentin mihaila marius marin Parma Pisa Stranieri
Data publicarii: Miercuri 30 August 2023, 08:40
Data actualizarii: Miercuri 30 August 2023, 08:38

Parma a învins Pisa, scor 2-1, în runda a treia din Serie B. Valentin Mihăilă și Marius Marin au fost titulari la cele două formații.

Fără Dennis Man, accidentat recent la un antrenament, dar cu Valentin Mihăilă titular, Parma a deschis scorul în minutul 14, prin Bonny, iar Pisa a rămas în inferioritate numerică din minutul 28, după ce stoperul Leverbe a văzut direct cartonașul roșu.

Valentin Mihăilă, schimbat după o repriză în Pisa - Parma 1-2

Finalul meciului a fot dramatic. Valoti a egalat pentru Pisa în minutul 85, din penalty, însă Parma a reușit golul victoriei târziu, în minutul 94, grație lui Antonio Colak.

Valentin Mihăilă a fost înlocuit după prima repriză, iar TMW i-a acordat cea mai mică notă din tabăra Parmei, 5,5. Italienii au apreciat efortul depus de fotbalistul român, însă l-au descris drept "un corp străin" pentru Parma.

Pentru Mihăilă a fost primul meci ca titular din acest sezon. Internaționalul român a jucat în toate cele patru jocuri, însă fără realizări notabile până în prezent.

De partea cealaltă, Marius Marin, mijlocașul Pisei, a fost notat cu 5: "A suferit în fața unei echipe a Parmei bine organizate, care de multe ori a preferat să atace pe zona centrală. Depășit prea ușor de Sohm înainte de golul lui Bonny", au scris italienii.

Parma a început perfect noul sezon din Serie B. Are trei victorii în primele trei etape și ocupă primul loc, cu 9 puncte. De partea cealaltă, Pisa e pe 9, cu 3 puncte acumulate în primele două jocuri.

Pentru Parma urmează duelul cu Reggiana, în timp ce Pisa va înfrunta Modena. Ambele meciuri se vor disputa sâmbătă, 2 septembrie.