VIDEO EXCLUSIV Derapaj la adresa selecționerului Elveției după meciul cu România: "Tâmpitul ăsta scoate valorile! Mi-era groază"

Data publicarii: Marti 20 Iunie 2023, 12:47
Data actualizarii: Marti 20 Iunie 2023, 12:46

România a remizat contra Elveției, în deplasare, scor 2-2, într-o partidă care s-a disputat la Lucerna, în cadrul preliminariilor EURO 2024.

Elveția a dominat clar aproape tot meciul, iar la pauză conducea cu 2-0 grație dublei lui Zeki Amdouni (28, 41). Gazdele au controlat partida și în actul secund, iar în minutul 81 au primit un penalty pentru un fault al lui Manea asupra lui Steffen. Totuși, decizia a fost întoarsă la VAR.

Dumitru Dragomir: "Selecționerul Elveției a făcut niște schimbări de mi-era și mie groază"

Pe final, România a dat o lovitură neașteptată. Valentin Mihăilă a reușit o dublă, marcând în minutele 89 și 90+2. Elvețienii au avut o bară în minutul 90+8, însă tricolorii au scăpat cu fața curată și au obținut un punct uriaș în lupta pentru calificarea la EURO 2024.

Dumitru Dragomir, fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, a avut un discurs dur la adresa selecționerului Elveției, Murat Yakin, care a părut să se relaxeze la scorul de 2-0 și a scos mai mulți jucători importanți, precum Amdouni (autorul golurilor), Shaqiri sau Zakaria.

"Când ne-au văzut ce jalnici suntem, a început să facă ăla niște schimbări prin minutul 60-70 de mi-era și mie groază. Băi, nene, ăsta e nebun? Scoate 4-5 jucători cei mai buni și bagă... nici la ei nu e banca așa grozavă. Au venit ai noștri proaspeți, Mihăilă i-a luat la viteză, lovește bine mingea și uite că dacă i se dă pe poziție viitoare pasă poate să concretizeze.

Rezultatul e înfiorător față de joc. Dacă îmi spunea cineva să pun 1 leu că îmi dă 1 miliard dacă vom egala, nu făceam acest gest. Când am văzut posesie 64-26... fac pariu că în curtea școlii, o echipă de copii nu are posesia asta într-un meci cu echipa națională. Mai au un aut, ceva.

Stăteam și îl tot sunam pe fiul meu. Îl întrebam dacă îi vine să creadă. După ce am dat primul gol, am zis că mai dăm unul. I-am zis: 'Tâmpitul ăsta tot scoate valorile'. L-a scos pe Shaqiri prin minutul 88-89. Dacă nu era faultul ăla, câștigam și meciul. Îl acuză toată lumea pe Iordănescu de declarația dată, că suntem pe drumul cel bun. Să știți că atunci când ești la cald, când ești pierdut și vine o lovitură din asta, oricât de puternic mental ești, deraiezi. Nu trebuie neapărat criticat pentru treaba asta. A zis că suntem pe drumul cel bun, spre prăpastie poate", a spus Dumitru Dragomir, într-o intervenție la emisiunea Superfanii.