Sheriff Tiraspol scrie istorie în Champions League! Moldovenii, victorie fantastică pe terenul lui Real Madrid

Sheriff Tiraspol Champions League Real Madrid Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 28 Septembrie 2021, 23:32
Data actualizarii: Marti 28 Septembrie 2021, 23:55

Sheriff Tiraspol este, fără îndoială, revelația acestui sezon al Ligii Campionilor.

Lipsiți de complexe în fața unor adversari mult mai bine cotați, moldovenii îngenunchează rând pe rând ginganții Europei.

După surpriza produsă la debutul în grupele Ligii Campionilor, când a trecut cu 2-0 de Şahtior Doneţk, campioana Republicii Moldova a comis-o din nou, obținând o victorie uriașă pe terenul lui Real Madrid, scor 1-2.

Primul gol al moldovenilor a fost marcat de Jasur Jakhshibaev, din pasa lui Cristiano, în minutul 25 al partidei.

Spaniolii au restabilit egalitatea prin Benzema, în minutul 65, din lovitură de la 11 metri.

Sebastien Thill le-a adus, însă, victoria moldovenilor cu un șut în vinclu în minutul 90 al partidei.

S-a terminat 1-2, iar Sheriff Tiraspol are maximum de puncte după primele două etape din grupele Ligii Campionilor.

Sheriff, prima echipă din Republica Moldova calificată în grupele Ligii Campionilor

Trupa din Moldova a fost repartizată în grupa D, acolo unde se luptă cu Inter Milano, Real Madrid și Shakhtar Donetsk pentru un loc în primăvara europeană.

Pentru a ajunge în grupe, trupa pregătită de ucraineanul Yuriy Vernydub a trecut în playoff de Dinamo Zagreb. După 3-0 pe teren propriu, gruparea din Tiraspol a gestionat excelent returul de la Zagreb, încheiat 0-0.

Până la playoff, Șheriff Tiraspol, intrată în competiție încă din primul tur preliminar, a trecut de Teuta, din Albania, 5-0 scor general, Alashkert, reprezentanta Armeniei, 4-1, și Steaua Roșie Belgrad, 2-1 în dublă manșă.