Data publicarii: Miercuri 11 Martie 2009, 23:32
Data actualizarii: Joi 12 Martie 2009, 11:55

Publicatia Mais Futebol lauda evolutia lui Cristian Sapunaru, de la FC Porto, in meciul de miercuri seara, cu Atletico Madrid, scor 0-0, din optimile de finala ale Ligii Campionilor, notand ca romanul merita aplauze. Ferreira: "Suntem in stare de orice!"

"Poate cea mai buna seara a sa pe Dragao. Minutul 30. Sapunaru sprinteaza dupa Aguero si nu reuseste sa il opreasca. Aguero a fost pe punctul de a inscrie. Un minut nefericit. Insa unicul. Restul jocului, Sapunaru nu a lasat pe nimeni sa patrunda si a sprijinit atacul echipei sale. A parasit terenul din cauza unor crampe. Aplauze", scrie Mais Futebol.

Correio da Manha noteaza ca jucatorul roman a asigurat stabilitatea pe partea dreapta a apararii echipei FC Porto. "La revenirea in echipa, in urma unei accidentari, a asigurat stabilitatea pe partea dreapta. Insa s-a accidentat din nou", mentioneaza sursa citata.

Cotidianul O Jogo i-a acordat romanului nota 6.

Antrenorul Jesualdo Ferreira a declarat, dupa calificarea lui FC Porto in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, in urma dublei manse cu Atletico Madrid, ca formatia lusitana, care si-a atins obiectivul in aceasta competitie, este capabila de orice, scrie Record.

"Am fost aproape de a castiga meciul de miercuri. Adversarii nostri nu au reusit sa ajunga aproape de poarta. Am intalnit o echipa cu jucatori excelenti, dar cred ca la un moment dat ei au cedat, cand au realizat ca nu vor reusi sa inscrie.

Cel mai bun jucator de pe teren a fost portarul de la Atletico. Insa se pare ca nu am avut noroc in acest an, pe propriul teren. Nu ne plac remizele de pe teren propriu, dar cea de azi a fost binevenita. Calificarea este o recompensa frumoasa pentru cei care, in patru ani, nu au reusit sa ajunga in sferturile de finala ale LC.

FC Porto va munci in continuare. Acum ne vom gandi la meciul cu Naval. In ceea ce priveste Liga Campionilor nu stiu cu cine vom pica la tragerea la sorti, dar suntem in stare de orice. Obiectivul nostru era sferturile de finala ale LC", a spus Ferreira.

Antrenorul lui Atletico Madrid, Abel Resino, crede ca arbitrul ar fi trebui sa acorde penalti la un fault al unui jucator de la FC Porto asupra lui Simao.

"A fost penalti clar la Simao. Am vrut sa ajungem in careul echipei adverse si am reusit acest lucru, dar nu am valorificat aceste intrari. FC Porto nu este nici Barcelona, nici Real Madrid. Viteza pe care o are aceasta echipa in atac nu o are nimeni in fotbalul spaniol. FC Porto a fost mai buna decat noi la Madrid si aici si-a mentinut avantajul. In acest meci Atletico a fost mai buna, dar Porto s-a aparat foarte bine tot timpul', a precizat Resino.

Cu Sapunaru titular, Porto a suferit pentru calificarea in sferturile Ligii Campionilor. Cele doua goluri date de Porto in Spania au dat-o afara pe Atletico Madrid din Europa. Dupa 2-2 in tur, Porto - Atletico s-a terminat 0-0.

In partea a doua, Porto s-a chinuit degeaba sa-i dea gol lui Atletico - portarul Leo Franco a facut minuni. Porto a avut si ghinion - Hulk a lovit bara direct din corner, iar 5 minute mai tarziu, Lisandro a trimis si el in bara.

Sapunaru a cedat in minutul 83 si a fost inlocuit. Neinvinsa in grupa din Liga, Atletico se multumeste cu ultimele reusite din campionat, unde a batut-o pe Barca si a facut egal cu Real. Porto merge in sferturi si viseaza la trofeul pe care l-a mai castigat ultima oara in 2004.

Rezumatul poate fi vazut doar de utilizatorii din Romania, din cauza restrictiilor impuse de UEFA.