CSA Steaua, ținută în șah de un fost jucător al FCSB! „Militarii”, doar egal cu Alexandria

csa steaua Alexandria liga 2 ovidiu horsia Liga 2
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 27 August 2023, 13:14
Data actualizarii: Duminica 27 August 2023, 13:27

CSA Steaua Bucureşti a fost ţinută în şah de nou-promovata CSM Alexandria, scor 1-1, duminică, în Ghencea, într-un meci din etapa a patra a Ligii 2.

Roş-albaştrii au deschis scorul prin Bogdan Chipirliu, în minutul 22, însă oaspeţii au restabilit egalitatea înainte de pauză, prin Ovidiu Horşia (45'), fost jucător al FCSB.

• Ovidiu Horşia este un produs al FCSB-ului, însă începând cu 2020 a stat mai mult împrumutat la Gaz Metan, Unirea Constanța și U Cluj, ca în această vară să fie cedat definitiv la Alexandria.

În min. 90+6, Bogdan Chipirliu a primit al doilea cartonaş galben pentru lovirea cu cotul a lui Robert Lupoaică la un duel aerian, fapt confirmat de reluările de televiziune, dar arbitrul de centru Ionela Alina Peşu (Craiova) a revenit asupra deciziei în urma protestelor steliştilor, care susţineau că nu Chipirliu şi-ar fi lovit pe adversarul său, ci colegul său de atac Ţvetelin Ciunciukov, astfel că i-a acordat cartonaş galben bulgarului, care nu mai avea un avertisment.

Nou-promovata Corvinul a reuşit a treia sa victorie, 2-1 cu Progresul Spartac, în deplasare, urcând pe locul secund în clasament.