Superliga
Data publicarii: Duminica 23 Octombrie 2022, 22:33
Data actualizarii: Duminica 23 Octombrie 2022, 22:40
Universitatea a ajuns la opt meciuri consecutive cu gol primit în Superligă. Universitatea venea după trei înfrângeri consecutive în deplasare.
  • Universitatea Craiova a învins-o pe UTA cu scorul de 2-1 (1-1), duminică seara la Arad, într-un meci din etapa a 15-a a Superligii, ultima a turului.

UTA a deschis scorul prin fundaşul mauritan Aly Abeid (13), după o minge respinsă greşit de Nicuşor Bancu la un corner. A fost primul gol marcat de african pentru UTA. Universitatea a controlat jocul în continuare şi a reuşit egalarea în finalul primei reprize, prin Ştefan Baiaram (45+1), cu capul din lovitura liberă executată de Dan Nistor.

Echipa antrenată de Mirel Rădoi a marcat golul victoriei prin acelaşi Baiaram (57), lansat de Nistor, după ce UTA a rămas în zece oameni în min. 50, când Paul Anton a primit al doilea cartonaş galben.

Mirel Rădoi, discurs de antrenor valoros

Baiaram a avut o evoluție concludentă și și-a ajutat echipa în sistemul defensiv.

Baiaram a dezvăluit vorbele spuse de Rădoi, la pauză, în vestiar.

”Nu datorită prestației mele. Consider că toată echipa a făcut un joc excelent. Ne-a mobilizat Mister la pauză, că avem un joc bun și trebuie să insistăm și va intra și golul doi. Sunt fizic bine, nu sută la sută. Pas cu pas o să revin la forma mea bună. Eu sper de la meciul următor să fiu sută la sută.

Va fi un meci greu cu Sepsi, o echipă arțăgoasă. Sunt sigur că nu vor avea nicio șansă (n.r. dacă vor juca la fel ca în meciul cu UTA)”, a spus Ștefan Baiaram, potrivit digisport.ro.