Steaua 2-0 Rapid Chisinau! De ce a facut echipa lui Levy doua reprize total diferite si care a fost punctul forte in prima repriza:

Steaua Rapid Chisinau Superliga
Data publicarii: Vineri 08 Iulie 2011, 21:47
Data actualizarii: Vineri 08 Iulie 2011, 22:39

Steaua a reusit sa castige cu 2-0 dupa un meci cu doua reprize total diferite. Daca in prima parte stelistii au avut mai multe ocazii si au combinat mai bine, in a doua repriza jocul la mijlocul terenului a avut de suferit.

Steaua a castigat cu scorul de 2-0 amicalul cu moldovenii de la Rapid Chisinau.

In prima repriza elevii lui Levy au atacat in special pe banda stanga, acolo unde Tanase si Latovlevici au reusit sa trimita de mai multe ori centrari de calitate.

Din pacate pentru Steaua, Rusescu s-a dovedit a fi neinspirat, trimitand chiar in bara o reluare din 4 metri!

In a doua repriza, Steaua a schimbat mijlocul, introducandu-i pe Bajenaru si Mihai Costea. Meciul a pierdut din spectaculozitate, majoritatea actiunilor trecand in banda dreapta, acolo unde Banel s-a zbatut destul de mult dar nu a reusit sa isi gaseasca colegii cu centrari de calitate.

'90: Meciul se termina cu victoria Stelei, scor 2-0.

'85: Intra Cojocaru, Bejan si Rosu, ies Bicfalvi, Stanca si Nicolita.

'84: GOOOOOOOOLLLLLL STEAUA!!! Banel Nicolita inscrie din penalty dupa un hent in careu al lui Oanta.

'82: Mihai Costea scapa "1 la 1" pe stanga insa trimite mult peste poarta din marginea careului!

'75: Bajenaru face o super faza la 20 de metri de poarta! Dupa un un-doi cu calcaiul, trimite cu stangul insa sutul este mult peste!

'70: Iese Tatu, intra Dorinel Popa.

'65: Steaua evolueaza 4-3-3, cu Mihai Costea, Tatu si Rusescu in atac.

'61: Ies Latovlevici si Martinovici, intra Lupu si Matei

'50: Nicolita scapa singur pe dreapta, dar centrarea sa este reluata deficitar de Mihai Costea!

Au iesit Brandan, Tanase si Gardos si au intrat Costea, Bajenaru si Iliev.

'45: Scorul la pauza este 0-0! Dupa ce a marcat, Steaua nu si-a mai creat ocazii, preferand jocul de posesie.

'26: Rusescu este aproape da a inscrie cu capul din 6 metri! Atacantul stelist a trimis putin peste poarta!

'15: GOOOOOOOOOOOOOOOL STEAUA!!!!!!!!! Rusescu da bara-gol dupa o cursa de 30 de metri, dupa ce trece de 3 jucatori adversi!!!

'11: Rusescu trimite incredibil in bara din patru metri, dupa o centrare perfecta a lui Latovlevici!

'5: Tatu scapa singur pe stanga dar in loc sa traga la poarta ii paseaza lui Nicolita, care este devansat de un fundas al moldovenilor.

Steaua, echipa de start: Stanca - Martinovici, Galamaz, Gardos, Latovlevici, Banel Nicolita, Brandan, Bicfalvi, Tanase, Tatu, Rusescu

Gigi Becali a dat astazi afara inca un jucator de la Steaua. Meme Stoica cauta acum un fundas central care sa-i ia locul.

“Daca iau un fundas de marcaj, ii dau drumul si lui Galamaz. Mai are sase luni de contract, ce pot sa ii fac? Steaua nu are atacanti, dar eu ce stiu este ca Bilasco mai are sase luni si vreau sa ii dau drumul. Nu vreau sa ma bata Dumnezeu.

Steaua are nevoie de atacanti mai de valoare decat Bilasco. El saracul, din caracterul lui frumos, si-a dat viata pentru Steaua. Acesta este motivul pentru care nu l-am criticat. Steaua are nevoie de altceva. Poate fi Moraes sau poate fi chiar si Curelea. Mihai Costea, Rusescu, Tatu si Moraes sunt cei patru atacanti. Daca jucam 4-2-3-1 mai avem pe stanga-dreapta Banel si Tanase, care sunt jucatori ofensivi. Avem 4 atacanti, cati sa ne mai trebuiasca?”, a declarat Gigi Becali la gsptv.