Start lansat pentru Piturca! Steaua 2-0 Apoel Nicosia! Tanase si Surdu au inscris!

Data publicarii: Duminica 27 Iunie 2010, 21:02
Data actualizarii: Luni 28 Iunie 2010, 13:15

Victor Piturca a debutat cu victorie pe banca Stelei. Tanase si Surdu au adus victoria Stelei in partida amicala cu cipriotii de la Apoel Nicosia.

Victor Piturca a reusit sa rupa lantul nefericit al amicalelor pierdute de Steaua. In Austria, oamenii sai au castigat cu 2-0 in primul meci de pregatire.

Chiar daca s-au impus, stelistii nu au scapat fara emotii. Titularul din poarta Stelei, Tatarusanu, a salvat echipa de doua ori. Prima data cand in minutul 8 cand l-a blocat pe Trickovski din postura de unu contra unu, apoi in minutul 22 cand Gardos a fost depasit usor de un atacant advers.

Mihai Radut a fost omul primei reprize pentru Steaua. Mijlocasul a combinat frumos cu Tanase in minutul 24, pitesteanul i-a trimis mai departe lui Dorel Stoica, insa acesta a sutat peste poarta de la 17 metri.

Bogdan Stancu si Banel Nicolita, capitanul Stelei, au mai avut ocazii mari in prima repriza, insa ambii au ratat de putin.

La pauza, Piturca a facut mai multe schimbari si s-a vazut. Toja a intrat in locul lui Pacurar, Cezar Lungu in locul lui Tatarusanu si Surdu in locul lui Stancu.

Surdu si-a anuntat golul printr-o faza superba in minutul 50, cand a driblat trei adversari, dar a sutat in plasa laterala.

Tanase, folosit ca atacant de Piturca, a deschis scorul in minutul 47, cu un sut in vinclu de la 16 metri, dupa o pasa a lui Banel.

Stelei i-a trecut glontul pe la ureche in minutul 57, cand jucatorul argentinian Esteban Solari a reluat balonul cu capul, de la aproximativ 11 metri, dar Cezar Lungu a fost salvat de transversala.

In minutul 74, Surdu a marcat si el cu un lob peste portarul advers, dupa o pasa peste intreaga aparare a lui Dorel Stoica.

A fost o victorie linistita a Stelei si o ocazie buna pentru Piturca de a vedea la lucru noile achizitii. Radut si Dorel Stoica s-au remarcat, in timp ce Gardos a fost destul de nesigur in aparare.

Echipa de start:

Steaua: Tatarusanu - Todorov, Abrudan, Gardos, Emeghara - Dorel Stoica - Nicolita, Pacurar, Radut, Tanase - B. Stancu

Au mai intrat: Cezar Lungu, Toja, Surdu, Mustata, Filip, Muzac

Partida a fost arbitrata de Alexandru Tudor.

*VIDEO Imagini de la inceputul meciului.