Sabau mai face o victima: Gloria Bistrita 2-0 U Cluj

Data publicarii: Miercuri 19 Martie 2008, 17:50
Data actualizarii: Miercuri 19 Martie 2008, 17:50
TILINCA SI DOBRE AU SEMNAT SENTINTA

Gloria Bistrita a invins pe teren propriu, cu scorul de 2-0 pe Universitatea Cluj, intr-un meci din etapa a XXIV-a a Ligii I.
Golurile au fost marcate de Tilinca '63 si R. Dobre '67.
Gloria Bistrita a deschis scorul in minutul 63, prin Cosmin Tilinca. Atacantul gazdelor a profitat de o nesincronizare intre portarul belgian Merlier si doi fundasi clujeni si a inscris din apropiere.
Gazdele au majorat diferenta in minutul 67, cand Razvan Dobre, liber la 11 metri, a marcat cu capul la coltul lung, dupa o centrare de pe partea stanga.
Gloria Bistrita: 12. Tatarusanu - 24. D. Matei, 18. Frasinescu, 25. D. Toma, 15. Fl. Ganea - 2. M. Rus (30. Turcu '68), 14. Achim, 21. Nalati (27. Dumitra '60), 16. R. Dobre - 7. Coroian, 29. Negrean (9. Tilinca '46). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.
Universitea Cluj: 33. Merlier - 6. S. Radoi, 27. Bilica, 30. Soltuz, 14. Dancia - 22. Bundea, 26. Edivan, 25. Boudarene, 20. Savu - 10. Goga, 11. Cl. Raducanu (15. Bad '70). Antrenor: Meszaros Alpar.
Cartonase galbene: Tilinca '60, Turcu '84 / Soltuz '37, Edivan '76.
Meciul a fost arbitrat de o brigada formata din Lucian Dan (central), Eduard Dumitrescu, Ovidiu Maier (asistenti) si Laurentiu Dansa (rezerva). Observatori au fost delegati Mircea Calin si Cornel Sorescu.
Gloria Bistrita a obtinut prima victorie dupa trei remize consecutive: 0-0 cu FC Vaslui si Dacia Mioveni si 1-1 cu Dinamo Bucuresti.
In minutul 55 al meciului, la Reghin a inceput sa ninga.
La partida au asistat 1.500 spectatori. Echipa Universitatea Cluj a fost incurajata la Reghin de 300 de suporteri, in timp ce galeria echipei Gloria Bistrita a fost formata din mai putin de 20 de persoane.
In repriza a doua, la scorul de 2-0, presedintele Universitatii Cluj, Anton Dobos, a rupt un scaun de plastic de la tribuna oficiala, dupa ce l-a lovit cu picioarele, el fiind avertizat de oamenii de ordine sa se linisteasca.