OFICIAL Rapid a anunțat decizia finală în cazul lui Marius Șumudică

Rapid a anunțat decizia finală în cazul lui Marius Șumudică Superliga

Giuleștenii au fost eliminați miercuri seară din Cupa României

Toate meciurile de la FIFA Club World Cup pot fi văzute pe VOYO cu comentariu în limba română.

Marius Șumudică, la cald, a purtat o discuție cu suporterii rapidiști veniți la Sibiu ca să susține echipa în semifinala cupei cu Hermannstadt (pierdută cu 1-2) și le-a spus, atunci, că demisionează.

Rapid a anunțat decizia finală în cazul lui Marius Șumudică, după ce antrenorul și-a anunțat demisia

Joi după-amiază, Rapid a emis un comunicat oficial prin care a evidențiat că Marius Șumudică rămâne antrenorul giuleștenilor, după o ședință între acționarii Dan Șucu, Victor Angelescu și antrenor.

”Marius Șumudică este antrenorul Rapidului! 

Acționarii clubului Rapid, Dan Șucu și Victor Angelescu, împreună cu antrenorul Marius Șumudică, s-au întâlnit astăzi pentru a discuta despre situația actuală a echipei și despre șansele de îndeplinire a ultimului obiectiv al sezonului.

Din perspectiva conducerii, Marius Șumudică are un contract valabil, pe care trebuie să-l ducă la bun sfârșit, mai ales cât timp mai există șanse matematice de calificare în cupele europene.

Eliminarea din Cupa României ne-a răpit posibilitatea de a cuceri un trofeu în acest sezon, însă mai sunt cinci etape de disputat în Superligă, iar locul 4 ne-ar putea readuce în Europa după o absență de 13 ani.

Este momentul să strângem rândurile și să luptăm până la capăt!”, scrie Rapid.

Discursul lui Marius Șumudică

Lângă autocar, după ce a părăsit stadionul, Marius Șumudică s-a alăturat valului de suporteri rapidiști care așteptau echipa. Tehnicianul a avut un discurs în fața acestora. Le-a spus că demisionează și că nu o să mai fie antrenorul echipei.

”Vă mulțumesc frumos pentru tot ce ați făcut. Astăzi ați fost senzaționali. Ascultați-mă până la capăt. E greșeala mea. Eu din momentul de față nu mai sunt antrenorul Rapidului. Vă doresc baftă în continuare”, a spus Șumudică.

Ulterior, tehnicianul s-a luat în brațe cu suporterii.

”E vina mea, o asum. O să vină un alt antrenor, probabil, care o să facă mai multe decât mine”, a mai spus Șumudică, moment în care suporterii au răbufnit: ”Nu o să facă nimic!” / ”Lui Koljic câte șanse îi mai dăm?” / ”Adu-i pe ei să vorbim cu ei, că nu tu o bagi în poartă”.

Înainte să urce în autocar, Marius Șumudică a strâns mâna câtorva suporteri și a plecat de lângă aceștia în aplauze. 

ARTICOLE PE SUBIECT
Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!