Ponor, medalie de AUR! Diana Bulimar a luat ARGINTUL! Rezultate excelente pentru romani la Cupa Mondiala!

Catalina Ponor Superliga
Data publicarii: Vineri 30 Martie 2012, 18:21
Data actualizarii: Vineri 30 Martie 2012, 18:21

Gimnasta Catalina Ponor a castigat medalia de aur in finala de la sol, a doua dupa cea de la barna, iar Diana Bulimar pe cea de argint, tot la sol, la Cupa Mondiala de la Doha.

Catalina Ponor a fost notata cu 15.275, cea mai mare nota a finalei, cucerind medalia de aur. Diana Bulimar a ocupat locul doi, cu nota 14.725, urmata pe podium de Jiang Yuyuan (China, 14.000).

Ponor a cucerit astfel a doua medalie de aur, dupa cea din finala de la barna, cu nota 15.300. In finala de la sarituri, tot vineri, Cristian Bataga a primit nota 15.425 si s-a clasat pe locul 4, la egalitate cu Viktor Kocherin (Kazakhstan). Finala a fost castigata de chinezul Du Wei (16.012).

Joi, in prima zi a finalelor, gimnastii romani au obtinut o singura medalie, prin Vlad Cotuna, in finala de la sol, cu nota 14.825. Cristian Bataga s-a clasat pe locul 6 in finala de la cal cu manere si pe locul 7 la inele, iar Diana Bulimar pe locul 5 si Larisa Iordache pe locul 4 in finala de la paralele.

Sursa: Mediafax