FOTO Grozav, gol superb în meciul cu Universitatea Craiova după o execuție de finețe

Gheorghe Grozav Petrolul Ploiesti Superliga Gheorghe Grozav / Petrolul
Data publicarii: Duminica 22 Octombrie 2023, 19:43
Data actualizarii: Duminica 22 Octombrie 2023, 19:46
Universitatea Craiova - Petrolul Ploiești, duel în etapa cu numărul 13 din Superliga.

După o primă repriză echilibrată în care niciuna dintre cele două echipe nu au reușit să marcheze, Petrolul Ploiești s-a dezlănțuit în partea secundă.

Musi a marcat în minutul 57 după o pasă excelentă primită de la Dumitriu. Ploieștenii au mai lovit o dată, în minutul 68, prin Gicu Grozav, care a marcat printr-un procedeu de efect: l-a lobat pe portarul Laurentiu Popescu.

• Gheorghe Grozav / Petrolul

Universitatea Craiova a redus din diferență în minutul 74, după un gol marcat de Kurtic din lovitură de la 11 metri.

Universitatea Craiova – Petrolul Ploiești, duminică, 22 octombrie - ora 18.00

Oltenii sunt neînvinşi pe teren propriu în sezonul curent, palmaresul acestora cuprinzând patru succese şi o remiză.

18 septembrie 2023, CFR Cluj - Petrolul 1-0: a fost singura înfrângere suferită de prahoveni în precedentele nouă runde, interval în care au mai înregistrat trei victorii şi cinci rezultate de egalitate.

11 dintre cele 19 goluri marcate de Universitatea Craiova în primele 12 runde au fost înscrise în repriza secundă, dintre care șapte după minutul 75.

În ediţia actuală, Petrolul a strâns ptru meciuri fără gol primit, dar şi cinci partide fără gol marcat.

15 aprilie 2016, Petrolul - Universitatea Craiova 1-0: a fost ultima victorie reuşită de prahoveni în duelurile din campionat cu gruparea olteană.

Cea mai recentă dispută directă din SuperLiga României. 5 martie 2023, Petrolul - Universitatea Craiova 0-1, gol marcat de Andrei Ivan.