Ana Maria Branza Jocurile Olimpice scrima Jocurile Olimpice Suma impresionantă pe care Ana Maria Popescu o poate obține după câștigarea argintului olimpic
Data publicarii: Sambata 24 Iulie 2021, 17:06
Data actualizarii: Sambata 24 Iulie 2021, 17:12

Ana Maria Popescu a cucerit medalia de argint în proba individuală feminină de spadă la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Potrivit grilei de premiere stabilite de statul român, sportiva urmează să încaseze pentru cucerirea medaliei de argint suma de 56 de mii de euro.

La aceasta, clubul sportiv de care ține scrimera (CSA Steaua) mai poate adăuga până la 50%, adică 28 de mii de euro.

• Suma impresionantă pe care Ana Maria Popescu o poate obține după câștigarea argintului olimpic

Așadar, Ana Maria Popescu s-ar putea alege cu 84 de mii de euro după ce a cucerit argintul la Jocurile Olimpice.

A 17 medalie câștigată de scrima românească la Olimpiadă

La Tokyo, Ana Maria Popescu, campioană olimpică la Rio, în 2016, cu echipa, a intrat direct în turul secund, câştigând cu 15-10 meciul cu singaporeza Kiria Tikanah Abdul Rahman, după care a învins-o în optimi pe Sera Song (Coreea de Sud), cu 15-6, în sferturi a trecut de o reprezentantă a Estoniei, Julia Beljajeva, cu 15-8, iar în semifinale a învins o altă estoniană, Katrina Lehis, cu 15-11.

Argintul cucerit de Ana Maria este a 17-a medalie adusă de scrima românească la Jocurile Olimpice, 4 de aur, 6 de argint şi 7 de bronz.