Sporting - Dinamo 25-26 | "Cainii", la un pas de optimilie LIGII CAMPIONILOR! Victorie URIASA in Portugalia

Handbal ACUM LIVE: Sporting - Dinamo 9-13 | "Cainii" conduc la pauza si spera la un loc in optimile Ligii Campionilor
Data publicarii: Sambata 22 Februarie 2020, 21:17
Data actualizarii: Duminica 23 Februarie 2020, 00:58

Dinamo s-a impus in turul play-off-ului de calificare in optimile Champions League, pe terenul lui Sporting Lisabona, si are sanse mari sa mearga mai departe!

Dinamo Bucuresti a invins in deplasare Sporting Lisabona, cu scorul de 26-25 (13-9), in prima mansa a play-off-ului Ligii Campionilor la handbal masculin.

Campioana Romaniei a dominat meciul in marea majoritate a timpului si a obtinut o victorie care se poate dovedi decisiva in incercarea de calificare in optimile de finala.

Gazdele au evoluat mai bine in prima parte a meciului si au condus cu 7-5, insa Dinamo a intors rezultatul si a intrat la pauza cu un avantaj de patru goluri, 13-9, dupa ce scorul a fost 9-9.

In repriza secunda, Dinamo a fost permanent la conducere, cu o singura exceptie, in min. 56, cand a fost 24-24. Dinamo a marcat de doua ori la rand si s-a desprins la 26-24, intr-un final pe muchie de cutit, Sporting a mai marcat o data, iar Dinamo a ratat ultimul atac.

Ante Kuduz a marcat 7 goluri pentru Dinamo, Mihai Asoltanei 6, Kamel Alouini 3, Razvan Gavriloaia 3, Raul Nantes Campos 3, Muhamed Zulfic 2, Mamdouh Shebib 1, Stefan Vujic 1.

Extrema dreapta Valentin Ghionea a fost cel mai bun jucator de la Sporting, cu 8 goluri marcate. Au mai inscris Arnaud Bingo 4, Marko Vujin 3, Frankis Carol Marzo 3, Luis Frade 3, Carlos Carneiro 2, Pedro Veitia Valdez 2.

Au arbitrat norvegienii Lars Jorum si Havard Kleven, iar delegat EHF a fost slovenul Tomo Vodopivec.

Mansa secunda va avea loc in data de 1 martie, la Bucuresti.

Dinamo joaca mansa tur a play-off-ului pentru optimile de finala ale Ligii Campionilor in deplasare la Sporting. Daca va reusi sa se impuna, Dinamo o va intalni in optimili Ligii Campionilor pe invingatoarea dintre Wisla Plock si Bidaosa Irun.

Sporting este intr-o forma extraordinara si nu a mai pierdut de 20 de meciuri in toate competitiile.