VIDEO Eric Bailly și-a trimis adversarul la terapie intensivă după un fault groaznic, iar acum s-a aflat ce pedeapsă riscă

Eric Bailly Cupa Frantei Moussa N Diaye Olympique Marseille Franta
Data publicarii: Duminica 08 Ianuarie 2023, 17:21
Data actualizarii: Duminica 08 Ianuarie 2023, 17:23

Eric Bailly (28 de ani), fundașul lui Olympique Marseille, a fost eliminat după un sfert de oră din meciul din Cupa Franței cu Hyeres, câștigat de echipa sa, scor 2-0.

În minutul 15, Bailly a ridicat mult piciorul pentru a câștiga o minge, însă a ratat balonul și l-a lovit cu crampoanele în piept pe Almike Moussa N'Diaye, mijlocașul adversarilor. Stoperul lui OM a văzut direct cartonașul roșu.

Eric Bailly riscă o suspendare drastică după faultul din Cupa Franței

Fotbalistul formației din liga a patra franceză a primit îngrijiri medicale pe teren, iar ulterior a ajuns la spital: "A fost internat la terapie intensivă ca măsură de precauție. Ne rugăm ca totul să fie bine pentru el. E un băiat excelent", a spus Mourad Boudjellal, președintele lui Hyeres, potrivit Foot Mercato.

Publicația franceză scrie că Eric Bailly riscă o pedeapsă serioasă. Ivorianul ar urma să fie suspendat pentru o perioadă cuprinsă între 4 și 6 meciuri, în funcție de ceea ce vor stabili comisiile.

Zaki Noubir, antrenorul secund al echipei Hyeres, a spus după meci că starea de sănătate a jucătorului său nu este atât de gravă, doar sperietura fiind una serioasă: "Bailly a venit în vestiarul nostru, ne-a oferit tricoul și a vrut să afle vești despre N'Diaye".

Eric Bailly este împrumutat de Manchester United la Olympique Marseille. Fundașul a petrecut șase sezoane la formația de pe Old Trafford, iar din vară și până în prezent a strâns 12 meciuri la formația franceză.