Juniorii FCSB-ului l-au „răzbunat” pe Gigi Becali! Scor în oglindă în duelul cu Farul Constanța din finala Cupei de Tineret

Fotbal intern
Data publicarii: Miercuri 24 Mai 2023, 16:00
Data actualizarii: Miercuri 24 Mai 2023, 16:36

FCSB a câștigat finala Cupei de Tineret în fața Farului.

Farul Constanța și FCSB au mai disputat o finală, după succesul dobrogenilor de la Ovidiu, 3-2, care le-a asigurat titlul. De data această, cele două echipe s-au luptat pentru finala Cupei de Tineret, la capătul unui meci spectaculos, în care micii roș-albaștrii au câștigat fix cu același scor, 3-2.

Prima repriză s-a terminat exact la finala campionatului de la Ovidiu, 2-1 pentru FCSB. Numai că de data aceasta a deschis scorul Farul, prin Băceanu, în minutul 14, urmând ca Geană și Moraru să-i aducă pe elevii lui Lucian Mezei în avantaj.

1-0 Farul

1-1

2-1 FCSB

Repriza a doua a fost la fel de disputată. În minutul 64, Farul avea să egaleze prin Banu, cu un șut cu efect din afara careului.

2-2

Golul victoriei a fost înscris de Toma, în minutul 77. A executat în zid lovitura liberă, însă a fost mai rapid decât apărătorii Farului și l-a învins pe Răfăilă cu un șut la colțul lung.

3-2 FCSB

Echipele de start

Farul U18: Răfăilă - M. Aioanei, Cercel, Ștefănescu, Croitoru - Banu, Costea, Dulcea - Păcuraru, Băceanu, Băsceanu

Rezerve: Munteanu, Chiper, Răduță, Giurgiu, Cocot, Popovici, Codreanu

Antrenori: Ștefan Sandu, Liviu Ștefan

FCSB U18: Al. Maxim - Geană, S. Radu, L. Ciobanu, Tamași - Gogescu - M. Tănasă, Stancovici, L. Manolache, D. Popa - Moraru

Rezerve: Poptean, D. Alexe, Pătrașcu, Vlăsceanu, Șt. Coman, Bodor, Vl. Tudor, M. Toma

Antrenor: Lucian Mezei

Farul se luptă doar pentru locul 3 în Liga de Tineret

În Liga de Tineret, echipa lui Gheorghe Hagi a pierdut în semifinale, 1-2 și 1-0, 4-5 la loviturile de departajare cu Universitatea Craiova, așa că va juca doar finala mică, duminică 28 mai (ora 12:00), cu FCSB (demolată de UTA în retur) pe stadionul „Eugen Popescu” din Târgoviște.

Finala mare a principalei competiții pentru juniori va fi tot duminică 28 mai (ora 14:00), UTA Arad – Universitatea Craiova, tot pe arena din Târgoviște.

Farul a pierdut și finala Ligii Elitelor Under 15

Iar luni la prânz, Farul a fost învinsă în finala Ligii Elitelor Under 15, 1-2 cu Universitatea Cluj, care a devenit astfel campioană.

Farul Constanța – U Cluj 1-2 (Berchez 57 / Sîncrăian 27, Horvat 67)

Farul Constanța: 1. Frățilă – 2. Gheorghe (22. Nițu, 36), 5. Căldăraru, 6. Dragomir, 3. Tînjală (19. Mihai, 68) – 8. Tameș-cpt., 4. Popeșteanu, 11. Sanda – 7. Pătru, 9. Avramescu, 10. Berchez. Antrenor: David Ochia

Rezerve: 12. Barbu – 13. Trofimov, 15. Bituleanu, 16. Popescu, 17. Mozaceanu,  20. Telehoi, 21. Butișteanu

Universitatea Cluj: 99. Coșa – 21. Lenghel, 4. Buia, 5. Dohatcă, 2. Szalontai – 10. Bota-cpt., 6. Sîncrăian, 16. Ciortea (11. Boldor, 53) – 20. Orban (22. Bîcleșanu, 69), 9. Horvat, 7. Coroian (13. Roșca, 48). Antrenor: Ovidiu Sărmășan

Rezerve: 1. Stan – 8. Rusneac, 15. Popa, 17. Florean, 18. Vagner, 19. Ciaca