FOTO ȘI VIDEO „Merge, merge!” Imagini unice: arbitrul n-a vrut să întrerupă meciul, deși jucătorii înotau pe teren

Zibo Qisheng China Shaoxing Shangyu Pterosaur Fotbal extern
Data publicarii: Marti 22 August 2023, 16:19
Data actualizarii: Marti 22 August 2023, 16:19

Clipul a ajuns viral, iar partida a fost dusă la bun sfârșit.

Un meci din liga a treia chineză a devenit faimos din cauza condițiilor de joc. Zibo Qisheng și Shaoxing Shangyu Pterosaur s-au întâlnit în a 15-a rundă din CFA Division Two League, pe un teren impracticabil.

Meci viral în a treia ligă chineză: „Mai mult polo decât fotbal!”

„Părea mai mult un teren de polo decât de fotbal”, a scris publicația spaniolă Sport. În ciuda condițiilor meteo, arbitrul nu a abandonat partida, așa cum ar fi fost normal.

„Arbitrul a întrerupt meciul pentru câteva clipe, în a doua repriză. Apoi, ploaia s-a întețit, dar el a permit continuarea jocului. Ridicol”, a scris publicația FourFiveWonton, care a postat și un clip de la meci.

În imaginile publicate se observă cum jucătorii celor două echipe se luptă cu valuri de apă doar pentru a putea așeza mingea înaintea unei faze fixe. Balonul nu sare nici măcar un pic, însă arbitrul nu a intervenit, în ciuda regulamentului.

Gazdele, fără victorie în 15 meciuri, indiferent de teren

În cele din urmă, formația oaspete, Shaoxing Shangyu Pterosaur, s-a impus cu 1-0. Singurul gol a fost marcat de Zhang Tong, în minutul 59 al partidei.

Gazdele de la Zibo Qisheng sunt pe ultimul loc în clasamentul din a treia ligă chineză, fără nicio victorie după 15 etape. Zibo Qisheng a strâns doar patru puncte și a marcat doar șase goluri până acum.

Cei de la Shaoxing sunt pe poziția a treia, cu 16 puncte, la cinci lungimi de lider.