Scorul serii în Europa: 10-0! Totul s-a rupt după pauză

Cehia Viktoria Plzen Fotbal extern
Data publicarii: Joi 12 Octombrie 2023, 23:30
Data actualizarii: Joi 12 Octombrie 2023, 23:30

Echipele din Cehia nu au intrat în pauză pe timpul meciurilor din preliminariile EURO 2024. Mai mult decât atât, Viktoria Plzen a oferit, joi, scorul serii în fotbalul mondial.

Viktoria Plzen a demolat micuța echipă Marianske Lazne, scor 10-0, în a treia rundă din Cupa Cehiei. La pauză a fost 3-0 pentru trupa din prima divizie, iar scorul a căpătat proporții în partea secundă.

Viktoria Plzen s-a impus cu 10-0 în Cupă

Marianske Lazne este lider în Liga 4 din Cehia. Micuța echipă s-a zbătut în prima parte a meciului, dar după pauză a cedat complet inițiativa. Matej Vydra (31 de ani) și IbrahimTraore (35 de ani) au reușit câte "o triplă" în meciul de Cupă. Jan Kopic (33 de ani) a reușit și el "o dublă", iar pe lista marcatorilor s-au mai regăsit Adam Vlkanova (29 de ani) și Jan Sykora (29 de ani).

Șase goluri au fost înscrise în ultima jumătate de oră! Aproape 3000 de oameni au asistat la duelul din Cupa Cehiei. Viktoria Plzen s-a calificat astfel în optimi, acolo unde va da peste Sigma Olomouc, adversar din prima divizie.

Viktoria Plzen ocupă locul 3 în prima ligă a Cehiei, cu 22 de puncte. Sigma Olomouc se află pe locul 4, cu 21 de puncte adunate în 11 etape.

"Plzen a distrus Marianske Lazne în Cupa Cehiei. Favoriții au deschis scorul după numai 9 minute. Gazdele s-au prăbușit complet după pauză, nu au mai reușit să reziste. Rezervele echipei Viktoria Plzen au arătat că au foarte multă calitate și ar putea oricând să joace și în campionat", scriu jurnaliștii din Cehia.

"Băieții au fost serioși"

Antrenorul secund de la Plzen, Jan Trousil, a oferit o declarație la finalul jocului: "Ne-am dorit foarte mult această victorie și băieții s-au comportat exemplar, au fost foarte serioși. Nu au lăsat loc de surpriză și misiunea a fost îndeplinită. Totul s-a schimbat după pauză, am marcat pe bandă rulantă. Suntem mulțumiți de tot ce am văzut pe teren", a spus Trousil, citat de iSport.

Viktoria Plzen a ajuns la 15 victorii în ultimele 16 meciuri oficiale. Iată ce jucători au evoluat în acest succes istoric: Tvrdon – Reznik (cpt), Hranac, Jemelka, Holik – Mosquera (70. Cadu), Traore, Vlkanova (71. Sulc), Sykora (71. Bucha) – Kliment (71. Chory), Vydra (75. Kopic) .

Este una dintre cele mai mari victorii obținute de Viktoria Plzen în toată istoria sa. În campionat, cel mai mare succes înregistrat vreodată a fost 7-0. S-a întâmplat de două ori, contra celor de la Usti nad Labem (2010/2011), respectiv contra celor de la Teplice (2020/2021).