FOTO ȘI VIDEO Lionel Messi, de neoprit: gol de la 30 de metri pentru Inter Miami și calificare în finală

Lionel Messi Inter Miami Leagus Cup Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 16 August 2023, 08:16
Data actualizarii: Miercuri 16 August 2023, 08:15

Lionel Messi a înscris un nou gol pentru Inter Miami, iar echipa lui s-a calificat în finala Leagues Cup.

Miercuri dimineață, Inter Miami a trecut cu 4-1 de Philadelphia Union în semifinalele competiției Leagues Cup. Pentru echipa lui Lionel Messi este al șaselea triumf consecutiv din tot atâtea meciuri de la sosirea starului argentinian.

La pauză, Inter Miami conducea deja cu 3-0 grație golurilor marcate de Josef Martinez (3'), Lionel Messi (20') și Jordi Alba (45+3'). Reușita fotbalistului cu șapte Baloane de Aur în palmares a fost spectaculoasă: șut plasat de la aproximativ 30 de metri, la firul ierbii, fără șansă pentru portarul de la Philadelphia Union.

În repriza secundă, Alejandro Bedoya a redus din handicap pentru Philadelphia, în minutul 73, iar scorul final a fost stabilit de tânărul mijlocaș al lui Inter Miami, David Ruiz, în minutul 84.

Pentru Lionel Messi a fost al nouălea gol marcat în primele șase meciuri la Inter Miami, toate în Leagues Cup. Argentinianul a înscris cel puțin o dată în fiecare joc.

Inter Miami va disputa finala competiției Leagus Cup contra formației Nashville SC, duminică, 20 august, de la ora 4:00.

Debutul lui Lionel Messi în MLS este programat pentru 27 august, când Inter Miami va evolua pe terenul lui New York Red Bulls.