Cum s-a reinventat Italia in era Mancini. Strategia la care selectionerul a apelat pentru o noua fata a Squadrei Azzurra

EURO
Data publicarii: Sambata 26 Iunie 2021, 08:48
Data actualizarii: Sambata 26 Iunie 2021, 09:12

Meciurile de la EURO 2020 sunt pe PRO TV si pe VOYO. Partidele sunt si liveTEXT pe www.sport.ro.

Italia este una dintre cele doua echipe de la EURO 2020 care nu a primit vreun gol in faza grupelor, calificandu-se in optimi dupa trei victorii.

Squadra Azzurra nu a intalnit adversari redutabili, insa a aratat constanta, iar combinatia dintre jucatorii tineri promovati de Roberto Mancini si experienta veternanilor s-a dovedit a fi castigatoare pana acum.

Obisnuit sa lanseze jucatori tineri, asa cum a facut la majoritatea echipelor pe care le-a antrenat, selectionerul italian a schimbat o practica veche de la nationala, aceea ce a selectiona fotbalisti cu experienta sau de la cluburile titrate in Serie A, precum Juventus, AC Milan sau Inter. Dovada o reprezinta si gestul pe care l-a facut in meciul cu Tara Galilor, castigat cu 1-0. Cu 14 minute inainte de fluierul final, Mancini a facut o schimbare neobisnuita, schimband portarul. Astfel i-a dat sansa lui Federico Bernardeschi (21 de ani, la Sassuolo) sa joace cateva minute la EURO 2020.

Inca de cand a venit pe banca Italiei, Roberto Mancini, in mai 2018, antrenorul a inceput procesul de "intinerire", iar in 35 de meciuri ca selectioner a convocat 35 de jucatori noi.

"Celor tineri le-am spus: antrenati-va, munciti. Daca aveti calitati tehnice, eu sunt gata sa va chem. Pentru mine, varsta nu conteaza. Ceea ce conteaza sunt tehnica si caracterul. Trebuie sa le dam sanse tinerilor, sa-i facem sa joace si chiar sa si greseasca", a declarat Roberto Mancini, citat de L'Equipe.

Italia - Elvetia e sambata, de la ora 22:00, pe PRO TV si pe VOYO! Partida e si liveTEXT pe www.sport.ro!