CM 2022
Data publicarii: Miercuri 30 Noiembrie 2022, 19:16
Data actualizarii: Miercuri 30 Noiembrie 2022, 19:17

Tunisia a învins Franța, scor 1-0, în ultima rundă din grupa D a Cupei Mondiale, însă africanii au fost eliminați.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Wahbi Khazri, în minutul 58, iar tunisienii au sperat tot meciul cu Australia să nu câștige contra Danemarcei pentru a obține calificarea. Totuși, "cangurii" s-au impus și ei, 1-0, astfel că au încheiat pe locul secund.

Final incredibil în Tunisia - Franța

Franța a marcat golul de 1-1 în minutul 90+8, însă reușita campioanei mondiale a fost anulată. Antoine Griezmann a trimis mingea în plasă cu mai puțin de 15 secunde înainte de finalul prelungirilor, dar VAR-ul a intervenit.

După gol, jucătorii ambelor echipe au crezut că meciul s-a încheiat, mai multe rezerve fiind surprinse ridicându-se de pe bancă și pregătindu-se să plece la vestiare. Totuși, arbitrul a făcut semn că faza se verifică, iar ulterior a mers la monitorul VAR pentru a revedea golul marcat de Franța.

După câteva zeci de secunde, centralul a revenit pe teren și a anunațat că golul a fost anulat pentru ofsaid la Griezmann. S-a mai jucat aproximativ un minut după, iar Tunisia s-a impus, 1-0 contra campioanei mondiale.

Victoria tunisienilor rămâne doar una pentru palmares, având în vedere că termină pe locul 3 grupa D și sunt eliminați. Franța și Australia merg în optimi de pe primele două poziții, în timp ce Danemarca încheie surprinzător pe ultimul loc.