Jose Couceiro: "Este dureros! Romania a fost mai buna!"

Echipa Nationala Jose Couceiro Lituania CM 2010
Data publicarii: Duminica 07 Iunie 2009, 11:32
Data actualizarii: Duminica 07 Iunie 2009, 11:34

Selectionerul Lituaniei, Jose Couceiro, a declarat ca, in noua componenta, Romania a aratat altfel decat la meciul din 2008 si a fost mai buna in partida de sambata, scor 1-0 pentru "tricolori", din preliminariile CM 2010, informeaza publicatia Futbolas.

"Eu, jucatorii mei, dar si suporterii nostri am suferit o infrangere dureroasa. Este esecul total al Lituaniei, pentru ca formam o echipa cu totii. Este pentru a treia oara consecutiv cand pierdem cu 0-1. Pana la pauza nu am fost in stare sa mentinem balonul, iar fara sa ai o anumita posesie e greu sa te gandesti la gol. Poate a fost o presiune psihologica prea mare inainte de acest meci, care a fost ca o finala pentru noi. In repriza a doua jocul nostru s-a imbunatatit, am pasat mai bine, am incercat sa ne cream ocazii, dar, din pacate, nu am reusit sa marcam. Este un rezultat nefericit pentru noi, dar trebuie sa recunoastem ca am intalnit o echipa puternica, cu jucatori valorosi, si care de aceasta data a fost mai buna", a spus Couceiro.

Antrenorul portughez a precizat ca, desi sansele echipei sale la locul doi s-au redus aproape de zero, Lituania va lupta pana la final. "In repriza secunda am fost mai activi. Am primit gol dupa o mare greseala pe care am comis-o de mai multe ori, am pierdut mingea si i-am pus in situatii bune. In prima repriza ne-am intrecut in erori, am cedat mijlocul terenului. Romania are o echipa foarte buna, e greu impotriva ei. Trebuie sa invatam din greseli, am pierdut inca o data cu 0-1, dupa ce acelasi scor l-am inregistrat de doua ori cu Franta. Oricum, 0-0, 0-1, 1-0, sunt rezulatele cele mai intalnite in fotbal, un rezultat special este sa invingi Romania cu 3-0. Ei au schimbat 11 jucatori de asta toamna, noi - doar trei. Suntem tristi, ne-am dorit sa castigam", a comentat el.

Fundasul Marius Stankevicius a declarat ca meciul de la Marijampole a fost cu totul altceva decat cel din 2008 de la Cluj-Napoca. "Ne-am pripit, am cedat posesia si centrul terenului prea usor si i-am lasat sa atace, sa ne domine. In a doua repriza am inceput sa jucam fotbal, jocul nostru s-a schimbat, dar degeaba, n-am reusit sa mai egalam. Acea greseala din prima repriza ne-a costat. A doua parte a fost destul de buna pentru noi, ne-am straduit, dar nu intotdeauna iti iese", a spus Stankevicius.

Fundasul Marius Zaliukas a afirmat ca echipa Lituaniei a pierdut "pentru ca n-a fost capabila sa aiba posesie si sa ii tina pe adversari departe de propria poarta" iar aparatorul Arunas Klimavicius este de parere ca Lituania "s-a batut pentru un rezultat bun, dar n-a avut noroc".