Campioana Romaniei rateaza DRAMATIC optimile in Europa! Mobitelco Cluj 72-74 Antwerp Giants! Ratare monumentala in ultima secunda!

U Mobitelco Antwerp Giants Baschet
Data publicarii: Marti 06 Decembrie 2011, 20:49
Data actualizarii: Marti 06 Decembrie 2011, 21:39

Campionii de la U Mobitelco Cluj au pierdut dramatic in FIBA Eurochallenge Cup in fata celor de la Antwerp Giants, cu 72-74. Meciul se putea incheia egal, daca o aruncare de la ultima faza intra in cos!

Campioana Romaniei la baschet masculin U Mobitelco BT Cluj a ratat, marti, pe teren propriu, calificarea in optimile de finala ale FIBA Eurochallenge, dupa ce a fost invinsa de formatia belgiana Antwerp Giants, scor 72-74 (38-38), in penultimul meci din grupa E.

Marcatori:
U Mobitelco BT Cluj - Krstanovici 22 puncte, Dykes 13, Morris 12, Paul 9, Lawrence 7, Silvasan 6, Mijovici 3
Antwerp Giants - Wilson 25 puncte, Roll 13, Moors 11, Vaughn 10, Black 9, Mejri 5, Mwema 1.

Dincolo de rezultatul din teren, clujenii au suferit o pierdere si mai mare, fundasul titular, americanul Tyler Morris s-a accidentat grav la genunchiul stang, cu doua minute inaintea finalului, fiind suspect de ruptura de ligamente. Meciul a fost intrerupt cateva minute bune, jucatorul nepermitand medicilor nici macar sa-l atinga, din cauza durerii.
In celalalt meci din grupa, tot marti, Elan Chalon a invins in deplasare formatia rusa BC Enisey, cu 80-79 si are 9 puncte in clasamentul grupei E. Antwerp e pe primul loc, tot cu 9, in timp ce BC Enisey si U se afla pe locurile 3-4, cu cate 6.

In primele patru partide din grupa E, campioana Romaniei a obtinut trei infrangeri, 81-85 si 74-83, cu Elan Chalon, si 63-87 cu Antwerp Giants, dar si un succes, in deplasare, cu rusii de la Enisey Krasnoyarsk, scor 81-73.
Pentru clujeni urmeaza ultima partida din grupa, pe teren propriu, cu rusii de la BC Enisey, in 13 decembrie, dar rezultatul nu va mai conta in ecuatia calificarii, Antwerp si Chalon calificandu-se in optimi.

Primele doua clasate din fiecare din cele opt grupe se vor califica in optimile de finala. In aceasta faza se vor forma patru grupe a cate patru echipe, iar primele doua clasate vor obtine calificarea in sferturi, care se vor juca in sistem eliminatoriu. Castigatoarele se vor califica in Final Four, care se va derula in sistemul semifinale, finala mica si finala mare.

Cea mai buna performanta a echipei clujene in aceasta competitie a fost calificarea in sferturile de finala, in 2007.