Romania s-a calificat la Campionatul Mondial de polo din 2011! Transmite-le un mesaj!

Campionatul Mondial de polo 2011 Romania Sporturi
Data publicarii: Duminica 01 August 2010, 13:12
Data actualizarii: Duminica 01 August 2010, 13:13

Nationala de polo a Romaniei s-a calificat, duminica, la Campionatul Mondial din 2011 (Shanghai), dupa ce a incheiat Cupa Mondiala de la Oradea, pe locul cinci, in urma victoriei in fata reprezentativei Australiei, scor 9-5 (1-1, 3-1, 2-2, 3-1).

Tricolorii au luptat excelent inca din debutul meciului si, pe fondul unei aparari precise au reusit sa se distanteze rapid la 4-2 si 5-3. Australienii au ripostat de-a lungul reprizei a treia, dar la ultima pauza, scorul era favorabil tot Romaniei, 6-4. In aplauzele si incurajarile publicului oradean, echipa noastra a incheiat cu capul sus partida cu Australia, care nu i-a adus doar locul cinci la Cupa Mondiala, ci mai important: calificarea la CM din China, din 2011.
Marcatorii echipei Romaniei, care este antrenata de Istvan Kovacs, au fost Iosep 3 goluri, Goanta 2, Negrean 1, Diaconu 1, Busila 1, Georgescu 1.

"Le multumesc baietilor ca au luptat pentru Romania, dar si pentru un frumos cadou de ziua mea. Sper ca va fi bine la Mondiale. Nu am avut vreun gand ca nu ne vom califica, dar jocul e joc, se poate intampla orice. Echipa a jucat foarte bine si sper sa trecem cu bine si de grupa grea de la Europene si sa intram in primii opt", a declarat la finalul meciului, pentru TVR, presedintele FR Polo Anatolie Grintescu, ce isi serbeaza chiar duminica ziua de nastere.
In primul meci al zilei de duminica, pentru locurile 7-8, China a invins Iran, scor 20-5.

Bilantul meciurilor Romaniei la Cupa Mondiala este urmatorul: cu Iran, 26-1, cu Australia 11-9, cu Spania, 8-14 (toate in grupa A), 12-14 cu SUA in sferturile de finala, 26-4 cu Iran, in primul meci din turneul pentru locurile 5-8 si 9-5, din nou cu Australia, pentru clasarea finala pe locurile 5-6 si, implicit, calificarea la CM din 2011.
In alta ordine de idei, rusul Andrey Shaydakov, unul din cei doi arbitri care au condus meciul Romania-SUA, a fost suspendat, dupa ce s-a constatat ca din cele 36 de decizii luate in timpul partidei decisive pentru calificarea directa in semifinale si, implicit la CM din 2011, 29 au fost impotriva tricolorilor.

Finala mica a Cupei Mondiale se va juca tot duminica, intre SUA si Spania (ora 16.00), la fel ca finala mare, care va fi disputata de "granzii"” Croatia si Serbia (17.30).

Primele patru clasate la Cupa Mondiala, adica semifinalistele, au obtinut deja calificarea directa la Campionatul Mondial de anul viitor (Shanghai). Cum printre acestea se numara si Serbia, care este deja calificata la CM din 2011 (in calitate de castigatoare a Ligii Mondiale), la competitia de anul viitor a obtinut "biletul" si echipa clasata pe locul cinci, la Cupa Mondiala de la Oradea, adica Romania.

Sursa: Mediafax