VIDEO / LACRIMI de fericire! Iker Casillas a plans ca un copil! Vezi ce record a spart!

Data publicarii: Luni 12 Iulie 2010, 10:12
Data actualizarii: Luni 12 Iulie 2010, 10:14

Iker Casillas a fost cel mai emotionat om al finalei cu Olanda. Cel mai bun portar de la Mondial a inceput sa planga ca un copil la golul lui Iniesta si nu s-a putut opri pana la fluierul final. Casillas a continuat sa planga si la vestiare, dar si in timpul interviului pe care i l-a acordat iubitei sale, Sara Carbonero.

Capitanul nationalei Spaniei, Iker Casillas, a stabilit un record de 433 de minute de invincibilitate in poarta reprezentativei tarii sale.

Detinatorul precedentului record, de 313 minute, era tot Casillas, care reusise aceasta performanta in semifinalele Cupei Mondiale, cu Germania, scor 1-0.

El i-a depasit pe compatriotii sai Ignacio Eisaguirre si Antonio Ramallets, care reusisera sa nu primeasca gol timp de 282 de minute, in 1950.

In cele patru meciuri de dupa grupele CM, Casillas nu a primit niciun gol. El a avut o interventie decisiva la un penalti al Paraguayului, in sferturile de finala, iar in finala l-a invins de doua ori pe olandezul Arjen Robben.
Recordul mondial de invincibilitate la Cupa Mondiala le apartine portarilor elvetieni Zuberbhuler (2006) si Benaglio (2010), care nu au primit gol timp de 559 de minute.