VIDEO Imagini senzationale cu cel mai mare jucator de la CM: PELE!

Data publicarii: Vineri 21 Mai 2010, 11:40
Data actualizarii: Vineri 21 Mai 2010, 12:27

Pele a fost cel mai tanar jucator de la Cupa Mondiala. Avea 17 ani in 1958, cand a fost selectionat in echipa Braziliei.

Pele a fost si cel mai tanar marcator din fazele finale, cand a dat golul victoriei in sfertul de finala cu Tara Galilor.

Dar acel turneu avea sa arate lumii intregi ce stea se naste. In semifinala aceluiasi turneu, Brazilia era condusa cu 2-1 de Franta la pauza. Ce credeti ca a facut Pele in repriza a doua? A dat TREI goluri si a adus victoria Braziliei cu 5-2.

In finala n-a mai reusit decat doua goluri, dar Brazilia a repetat scorul cu Ffranta, invingand Suedia cu 5-2 pentru un titlu mondial de senzatie. La finalul meciului, Pele a lesinat de emotii.

Patru ani mai tarziu, Pele a debutat la Cupa Mondiala cu gol in primul meci cu Mexic, dar din pacate pentru intreaga planeta, brazilianul s-a accidentat si n-a mai putut juca.

La Cupa Mondiala din 1966 din Anglia, Brazilia lui Pele era favorita certa. Pele si-a conformat stautul si a inscris in meciul de debut cu Bulgaria, dar a ratat al doilea meci cu Ungaria, pierdut de nationala sa cu 1-3.

Meciul cu Portugalia avea sa ramana in istorie drept cel mai urat din istorie. Porughezii au maturat cu Pele si au reusit sa-l anihileze. Dupa cea partida, atacantul brazilian a jurat sa nu mai joace la Cupa Mondiala!

Pele nu a putut rezista insa, si a revenit la Cupa din Mexic din 1969, cand si-a condus echipa spre al treilea trofeu. La acel turneu, Pele a marcat impotriva Romaniei in grupe, cand Brazilia a castigat cu 1-0.