Modric, primul „galactic” intr-un meci al Spaniei de la SuperEURO! Croatia – Spania e derby-ul zilei

Luka Modric EURO 2020 SuperLive cu Mihai Mironica Modric, primul „galactic” intr-un meci al Spaniei de la SuperEURO! Croatia – Spania e derby-ul zilei
Data publicarii: Luni 28 Iunie 2021, 14:46
Data actualizarii: Luni 28 Iunie 2021, 14:50

Una dintre controversele care au precedat turneul final european l-a avut în centru pe Luis Enrique.

Selecționerul nu a convocat niciun „galactic”, fiind pentru prima dată în istorie când Spania nu are niciun jucător al Realului în lotul pentru un turneu final! Diseară, fanii madrileni pot vedea un fotbalist al echipei preferate pe teren. Dar nu pentru Spania. Luka Modric, căpitanul Croației, își înfruntă rivalii din LaLiga!

Parcurs perfect al „galacticilor” la SuperEURO

Chiar dacă nu are oameni în lotul Spaniei, Realul a trimis 6 fotbaliști la turneul final. Și toți au mers excelent până acum! Courtois și Eden Hazard sunt deja în sferturi, după ce au învins ieri Portugalia. Varane și Benzema au câștigat cea mai dificilă grupă și acum sunt mari favoriți la calificare cu Elveția. Meciuri mai grele îi așteaptă pe Modric și pe Toni Kroos: Croația – Spania, respectiv Anglia – Germania.

Fotbaliștii Realului merg bine și peste ocean. Pe lângă cei 6 europeni, alți 4 sunt calificați în sferturile unui mare turneu! Uruguayanul Fede Valverde și brazilienii Militao, Casemiro și Gabriel Jesus joacă la Copa America și au trecut deja de faza grupelor.

5 goluri marcate de „galactici” în ultimele 2 meciuri dintre Spania și Croația

Înainte de jocul de diseară de la SuperEURO, cele două țări au fost adversare în 2018 în Liga Națiunilor. Turul, din Spania, a fost 6-0 în favoarea „Furiei Roja”: cea mai dură înfrângere suferită vreodată de croați. Și returul a avut multe goluri, însă a fost câștigat de naționala lui Modric cu 3-2 după un gol în minutele de prelungire.
În ambele meciuri din Liga Națiunilor, aportul fotbaliștilor de la Real a fost unul major! În tur, pe tabelă au fost numele lui Marco Asensio, Sergio Ramos și Isco. Asensio s-a remarcat și cu 3 pase decisive, iar coechipierul Dani Carvajal și-a trecut și el una în cont. Returul de la Zagreb a avut golurile spaniole marcate de Ceballos și Sergio Ramos, ambii la Real în acel moment.

La European și-au împărțit victoriile

Turneul final de acum este al treilea european consecutiv în care se întâlnesc Spania și Croația. În 2012, în ultima etapă a grupelor, ibericii au câștigat cu 1-0 și au trimis „pătrățelele” acasă. 4 ani mai târziu, ex-iugoslavii s-au revanșat tot în ultima etapă, 2-1, rezultat cu care au terminat grupa pe primul loc – în fața Spaniei. Ivan Perisic a fost omul decisiv atunci, cu un assist în prima repriză și golul victoriei în minutul 87. Din păcate pentru croați, Perisic nu poate juca, fiind depistat pozitiv cu COVID-19.

SuperClubul pariorilor continuă premiile cu 8 BMW-uri

Cu fiecare leu jucat poți fi SuperPremiat! Pariorii Superbet s-au convins deja de asta: în faza grupelor au fost date deja 14 SuperMașini, urmează încă 8: 7 BMW-uri X3 și marele premiu, un BMW X5! Pe lângă ele, alte 32 smartphone-uri și 40 de smartwatch-uri vor fi acordate în zilele rămase de la turneul final. Fiecare leu jucat la pariuri sportive (live sau înainte de meci), loto și virtuale aduce o șansă în plus la următoarea extragere. Poți strânge punctele pariind din contul tău online Superbet (pe site sau în aplicație) sau dacă pariezi în agenții și introduci biletele în SuperClub!