VIDEO Ce dramatism! Empoli, cu Răzvan Marin integralist, a evitat retrogradarea cu un gol în minutul 90+3. Românul a nimerit bara

Razvan Marin AS Roma Empoli Frosinone Udinese Stranieri
Data publicarii: Duminica 26 Mai 2024, 23:57
Data actualizarii: Duminica 26 Mai 2024, 23:56

Empoli, echipa lui Răzvan Marin, a încheiat pe locul 17 în Serie A și s-a salvat dramatic de la retrogradare.

Înaintea ultimei etape din Serie A, Sassuolo și Salernitana erau deja retrogradate matematic. Trei echipe, Udinese, Frosinone și Empoli încercau să evite ultima poziție care duce în Serie B.

Empoli, echipa lui Răzvan Marin, a evitat retrogradarea! Frosinone a picat în Serie B

Frosinone și Udinese s-au întâlnit în meci direct, oaspeții s-au impus cu 1-0 și s-au salvat de la retrogradare, în timp ce Frosinone era și ea salvată până în prelungirile meciului dintre Empoli și AS Roma, încheiat, până la urmă, cu victoria toscanilor, 2-1.

Cu Răzvan Marin integralist, Empoli a deschis rapid scorul, în minutul 13, prin Matteo Cancellieri, însă Houssem Aouar a egalat în prelungirile primului act. Toscanii au atacat cu disperare în actul secund, Marin a nimerit transversala în minutul 69, iar golul victoriei și al salvării de la retrogradare a fost reușit de M'Baye Niang, în minutul 90+3.

• Empoli a încheiat pe locul 17, cu 36 de puncte, la doar un punct peste Frosinone.

Bucuria a fost uriașă pentru fanii lui Empoli, care au intrat pe teren imediat după fluierul final pentru a sărbători încă un sezon în elita fotbalului italian.

Rămâne de văzut ce se va întâmpla cu Răzvan Marin din sezonul viitor. Mijlocașul român a încheiat a doua stagiune consecutivă în care este împrumutat de Cagliari la Empoli, iar toscanii au opțiunea de a-l transfera definitiv în această vară pentru două milioane de euro.