Un campion olimpic de la Tokyo a primit un cec de 1.000.000 de dolari din partea unui deputat. Reacția sportivului

abdulrashid sadulaev 1.000.000 de dolari albert saritov Jocurile Olimpice
Data publicarii: Joi 12 August 2021, 17:38
Data actualizarii: Joi 12 August 2021, 17:46

Luptătorul Abdulraşid Sadulaev a declarat că parlamentarul Magomed Gadzhiev l-a premiat cu un milion de dolari pentru medalia de aur obţinută la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

“Vreau să îi mulţumesc compatriotului meu din districtul Charodinski, deputatul Magomed Gadzhiev, care a decis să mă încurajeze cu un milion de dolari pentru triumful de la Olimpiada de la Tokyo.

Nici antrenorul meu Shamil Omarov nu a fost uitat. În schimb, eu şi antrenorul meu vom încerca să menţinem ştacheta ridicată şi să îi bucurăm pe fani cu noi victorii”, a afirmat sportivul rus pentru RIA Novosti, citat de news.ro.

Sadulaev e rival al lui Albert Saritov

Abdulrashid Sadulaev a obţinut aurul olimpic la Tokyo la lupte libere, la categoria 97 kg. El a urcat pe prima treaptă a podiumului şi la JO de la Rio, la 86 kg.

La Tokyo, a concurat la categoria 97 kg şi românul Albert Saritov, care nu a trecut de optimi.

În februarie 2020, Saritov şi Sadulaev au fost adversari în finala categoriei 97 kg la Campionatele Europene. Învingător a fost Sadulaev.