Verstappen a castigat MP al Austriei dupa un final incredibil: l-a depasit pe Leclerc cu doua tururi inaintea finish-ului! Hamilton, doar pe 5

Max Verstappen Charles Leclerc f1 Formula 1 Lewis Hamilton F 1 Verstappen a castigat MP al Austriei dupa un final incredibil: l-a depasit pe LeClerc cu doua tururi inaintea finish-ului! Hamilton, doar pe 5
Data publicarii: Duminica 30 Iunie 2019, 19:05
Data actualizarii: Duminica 30 Iunie 2019, 19:11

Max Verstappen s-a impus pe circuitul din Austria.

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a castigat duminica Marele Premiu al Austriei, a noua etapa a Campionatului Mondial de Formula 1, fiind urmat pe podium de Charles Leclerc (Ferrari), plecat din pole position, si de finlandezul Valtteri Bottas (Ferrari). Finalul cursei a fost unul incins!

Verstappen, care a avut un start slab, l-a depasit pe Leclerc cu doua tururi inainte de sosire. Manevra ce i-a permis olandezului sa-si depaseasca rivalul va fi examinata de comisarii de cursa!

Verstappen, ce are acum sase victorii in Formula 1, pana la 21 de ani, a fost cronometrat in 1h 22min 01sec 822/1000, fiind mai rapid cu 2sec 724/1000 decat Leclerc si cu 18sec 960/1000 decat Bottas.

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), campionul mondial en titre si liderul clasamentului pilotilor, s-a clasat pe locul 5. Hamilton, care a fost al doilea sambata in calificari, a fost penalizat cu trei locuri pe grila de start pentru ca l-a jenat pe finlandezul Kimi Raikkonen (Alfa Romeo) in timpul calificarilor.

Este prima cursa din acest sezon care nu se incheie cu victoria unui pilot Mercedes si prima in care Hamilton nu urca pe podium.

Locul 4 i-a revenit germanului Sebastian Vettel (Ferrari).