VIDEO „Steagul ucrainean m-a ajutat să lupt” Mexicanii de la Monterrey, solidari cu durerea Elinei Svitolina

Elina Svitolina razboi ucraina rusia Tenis WTA WTA Monterrey Tenis
Data publicarii: Vineri 04 Martie 2022, 09:30
Data actualizarii: Vineri 04 Martie 2022, 09:35

Elina Svitolina a învins-o pe Viktoriya Tomova și a bifat a doua victorie în competiția WTA 250 de la Monterrey.

Elina Svitolina (15 WTA) strânge victoriile la Monterrey. Sportiva din Ucraina a învins-o pe Viktoriya Tomova (103 WTA) din Bulgaria, scor 7-6, 3-6, 6-2, în 144 de minute de joc și a avansat în faza sferturilor de finală.

Oponenta sa din faza ultimelor opt jucătoare va fi columbianca Camila Osorio, iar partida va avea loc sâmbătă-dimineața, în jurul orei 03:00.

Elina Svitolina a câștigat primele două meciuri jucate în turneul WTA 250 de la Monterrey

„Steagul ucrainean văzut în tribune m-a ajutat azi să lupt. Spectatoarea a strigat: 'Ucrainenii nu renunță niciodată!' și mi-a vorbit: am luptat până la final și a fost o revenire foarte bună,” a declarat Elina Svitolina în interviul oferit pe teren, după încheierea partidei, primind în schimb aplauze la scenă deschisă din partea mexicanilor din tribune.

Calificată în sferturi la Monterrey, Elina Svitolina a strâns până acum €4,854 ca sumă pe care o va dona Armatei Ucrainene, iar un triumf în această competiție i-ar acorda șansa de a-și mări contribuția de cinci ori, ajungând la suma totală de €25,944.