WTA Miami | Sorana Cîrstea i se alătură Irinei Begu în turul 2. Ana Bogdan, eșec usturător cu o jucătoare de 18 ani

Sorana Cirstea Ana Bogdan WTA Miami Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 22 Martie 2023, 21:15
Data actualizarii: Miercuri 22 Martie 2023, 21:22

WTA Miami 2023 | Sorana Cîrstea și Irina Begu sunt cele două jucătoare din țara noastră care au acces în runda a doua competițională.

Meciuri cu peripeții pentru Sorana Cîrstea și Ana Bogdan, împotriva unor jucătoare mai puțin experimentate, în runda inaugurală a întrecerii WTA 1000 de la Miami.

În turul 2 al turneului din Florida, Sorana Cîrstea o va înfrunta încă o dată pe Caroline Garcia, din Franța (4 WTA), pe care a învins-o săptămâna trecută, în optimile turneului WTA 1000 de la Indian Wells.

Ana Bogdan, întoarsă de la 0-1 la seturi de o jucătoare de 18 ani

Sportiva din Târgoviște a învins-o pe mexicanca Fernanda Contreras Gomez (25 de ani, 179 WTA), scor 7-6 (6), 6-2, bătălia dură derulându-se în manșa întâi, în care Gomez a condus cu 4-2 și a avut două mingi de set în tiebreak, la scorul de 6-4.

Patru puncte consecutive a legat Cîrstea, în momentul psihologic al partidei, care i-a permis să avanseze mai rapid în setul secund, în care a obținut cu mult mai mare ușurință două break-uri pe serva oponentei.

Din nefericire, succesul Soranei Cîrstea nu a fost completat de Ana Bogdan. Revenită în circuitul WTA după o pauză de câteva săptămâni, jucătoarea din Sinaia a fost depășită de Robin Montgomery, o sportivă americană de numai 18 ani, clasată pe locul 193 în lume.

Bogdan s-a impus în manșa inițială, 6-3, dar a fost întoarsă cu un dublu 6-3 de Montgomery, care a bifat astfel prima victorie a carierei într-un turneu de calibru WTA 1000.

Sorana Cîrstea are Abu Dhabi-ul la picioare: românca le-a vorbit localnicilor în arabă