Simona Halep, favorita numarul 1 la Wimbledon, Serena Williams si Na Li au fost eliminate! Simona joaca marti in optimi

Data publicarii: Luni 30 Iunie 2014, 07:40
Data actualizarii: Luni 30 Iunie 2014, 07:45

Simona Halep va juca impotriva Zarinei Diya, in optimi, la Wimbledon.

18:18 28 Jun

Pe terenul principal s-a juca la Wimbledon meciul dintre Rafa Nadal si Mikhail Kukushkin. Nadal a pierdut din nou un set, insa a revenit si a castigat partida - 6-7 (4), 6-1, 6-1, 6-1 a fost scorul final

Nadal a avut si fani in tribune, insa acestia au facut o mica eroare :) Pesemne ca unul dintre cei care trebuia sa poarte tricoul cu litera 'a' nu a mai ajuns in tribune :)

18:14 28 Jun

Vesti bune de la Wimbledon! Organizatorii sunt increzatori ca meciurile se vor putea relua incepand cu ora 18.30 (ora Romaniei). Daca mai multe partide de dublu si juniori au fost deja amanate pentru ziua de maine, partida Simonei Halep are sanse sa se dispute in aceasta seara daca nu va incepe din nou ploaia.

Va reamintim, partida Simonei Halep cu Belinda Bencic va fi dupa incheierea meciului dintre Milos Raonic si Lukasz Kubot. In momentul in care meciul celor doi a fost intrerupt, scorul era de 3-2 in primul set

16:24 28 Jun

Meciul este unul cu miza enorma pentru Simona Halep - ea trebuie sa castige, altfel va pica pe locul 5 in clasamentul WTA! Simona spera insa la o calificare in finala, ceea ce ar duce-o pe locul 2 in clasament

16:08 28 Jun

Meciul dintre Raonic si Kubot a fost intrerupt la scorul de 3-2 din cauza ploii. Este posibil ca partida Simonei Halep sa fie amanata pentru duminica. In mod normal, nu se joaca duminica la Wimbledon cu exceptia finalei, insa au existat in trecut cazuri in care s-a jucat duminica - 1991, 1997 si 2004

15:19 28 Jun

Simona Halep - Belinda Bencic se va juca pe terenul 2 dupa duelul dintre Milos Raonic - Lukasz Kubot. Acest meci este pe cale sa inceapa dupa ce ploaia s-a oprit. La Londra e insa in continuare innorat, astfel ca o noua pauza este probabila

15:11 28 Jun

La Wimbledon ploua astfel ca meciurile vor incepe mai tarziu sau se vor amana chiar pentru duminica!

09:43 28 Jun

Simona Halep joaca astazi in turul trei de la Wimbledon, impotriva sportivei elvetiene Belinda Bencic, locul 71 mondial. Halep si Bencic vor evolua in al doilea meci de pe terenul 2, prima confruntare, de la ora 13.30, fiind cea dintre canadianul Milos Raonic, cap de serie numarul 8, si polonezul Lukasz Kubot, din turul trei al probei de simplu masculin.

Sambata va juca la Wimbledon si Horia Tecau, in turul doi al probei de dublu. Tecau si olandezul Jean-Julien Rojer vor intalni, in ultimul meci de pe terenul 18, cuplul Feliciano Lopez/Jurgen Melzer (Spania/Austria). De asemenea, vor intra in concurs juniorii Ioana Loredana Rosca, Jaqueline Adina Cristian, Nicolae Frunza si Bogdan Ionut Apostol.

09:42 28 Jun

Perechea Florin Mergea / Elina Svitolina (Romania/Ucraina) s-a calificat in turul doi la dublu mixt la Wimbledon. Mergea si Svitolina au invins in primul tur, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-1, cuplul Andre Begemann/Olga Savciuk (Germania/Ucraina). Meciul a durat o ora si 10 minute.

21:41 27 Jun

Petra Kvitova merge in turul 3 la Wimbledon dupa ce a invins-o pe Venus Williams cu 5-7, 7-6 si 7-5.

21:40 27 Jun

Irina Begu a fost eliminata de la Wimbledon in primul tur al probei de dublu. Begu si Karin Knapp, din Italia, au fost invinse de Ekaterina Makarova si Elena Vesnina, ambele din Rusia, cu 6-7 (8), 6-4, 6-4.

17:50 27 Jun

In ciuda unor probleme la genunchi, Novak Djokovic a reusit sa se califice in turul urmator dupa 6-4, 6-2, 6-4 cu Gilles Simon.

17:45 27 Jun

Na Li a fost eliminata de la Wimbledon! Jucatoarea din Cehia, Barbora Záhlavová-Strýcová, a reusit sa o invinga pe Na Li in 2 seturi cu un dublu 7-6 (5)! In urma acestui rezultat, Simona Halep poate sa treaca pe locul 2 in clasamentul WTA daca ajunge in finala la Wimbledon.

16:14 27 Jun

Simona Halep se lupta sambata cu cea mai promitatoare jucatoare din Elvetia. Belinda Bencici are 17 ani si a castigat anul trecut turneul junioarelor de la Roland Garros. Ea are origini slovace, dar reprezinta Elvetia la FED Cup. Belinda nu are rezultate mari la senioare, insa a ajuns in finala de dublu la Wimbledon si US Open de doua ori. Ea e antrenata de tatal ei, care a emigrat in Elvetia din fosta Cehoslovacie in 1968. Belinda mai lucreaza ocazional si cu Melanie Molitor, fosta antrenoare a Martinei Hingis.

Belinda Bencici a castigat doua turnee ITF la sernioare si a urcat pe locul 71 WTA inaintea turneului de la Wimbledon. Ea a invins-o pe slovaca Magdalena Rybarikova in primul tur, cu 2-6; 6-3; 6-3 so a trecut de Victoria Duval, cea care a eliminat-o pe Sorana Cirstea in primul tur, cu 6-4; 7-5.

15:59 27 Jun

Simona Halep o va intalni pe elvetianca Belinda Bencici, numarul 71 WTA. Meciul e maine, live text pe www.sport.ro!

15:56 27 Jun

Bravo, Simonaaa! Romanca face break-ul si se califica in turul 3 de la Wimbledon. Scor final: 6-3, 4-6, 6-4.

15:52 27 Jun

Ce sansa rateaza Simona la scorul de 5-3!! A avut doua mingi de meci, dar Tsurenko a revenit si a facut break-ul. Este 5-4 pentru romanca, Tsurenko urmeaza la serviciu.

15:39 27 Jun

Este 4-2, Simona Halep urmeaza la serviciu.

15:29 27 Jun

Simona isi castiga serviciul si se distanteaza la 3-0 in decisiv.

15:24 27 Jun

Simona Halep a inceput bine setul decisiv - si-a castigat serviciu, apoi a reusit break-ul si conduce cu 2-0.

15:14 27 Jun

Simona Halep isi face singura viata grea in meciul cu Tsurenko. Jocul modest din setul 2 al romancei impinge meciul in decisiv. Sportiva clasata pe locul 144 WTA a castigat setul, scor 6-4.

15:06 27 Jun

Tsurenko se distanteaza la 5-3 in setul 2, Simona Halep urmeaza la serviciu.

15:05 27 Jun

Simona Halep are probleme in setul 2, Tsurenko face break-ul si conduce cu 4-3.

14:58 27 Jun

Perechea Monica Niculescu/Klara Koukalova a pierdut primul set in fata cuplului spaniol Gabrine Muguruza/Carla Suarez, scor 2-6.

14:42 27 Jun

Simona Halep a castigat primul set in fata ucrainencei Lesia Tsurenko, scor 6-3. Romanca nu a jucat cel mai bun tenis al sau, dar a profitat de greselile si emotiile sportivei de pe locul 144 WTA.

14:36 27 Jun

Monica Niculescu are probleme serioase in debutul partidei de dublu pe care o joaca la aceasta ora, dupa ce a fost lovita cu mingea in ceafa de partenera ei, Klara Koukalova.

Cehoaica a servit defectuos si a trimis mingea in ceaha Monicai Niculescu.

Romanca a avut nevoie de cateva minute petru a-si reveni, timp in care arbitrul i-a dat o punga cu gheata si a verificat in mai multe randuri daca isi poate mentine echilibrul.

Perechea Monica Niculescu/Klara Koukalova (Romania/Cehia) joaca la aceasta impotriva cuplului spaniol Garbine Muguruza/Carla Suarez Navarro.

14:27 27 Jun

3-3, niciun break pana acum, dar Simona Halep da semne ca nu e in forma maxima. A fost condusa cu 30-0 pe serviciul ei, a revenit si a echilibrat partida.

14:12 27 Jun

Tsurenko castiga primul game al meciului pe serviciul ei.

14:00 27 Jun

Meciul Simonei Halep incepe cu o intarziere de jumatate de ora.

10:06 27 Jun

Simona Halep, cap de serie numarul 3 si locul 3 WTA, joaca astazi, de la 13.30, in turul 2 de la Wimbledon.

Halep o va intalni pe ucraineanca Lesia Turenko in primul meci de pe terenul 2. Partida dintre cele doua fusese programata initial pentru joi, dar a fost amanata din cauza ploii.

Perechea Monica Niculescu/Klara Koukalova (Romania/Cehia) va juca in primul meci de pe terenul 8, de la ora 13.30, impotriva cuplului spaniol Garbine Muguruza/Carla Suarez Navarro, cap de serie numarul 16.

Pe terenul 16, perechea Irina-Camelia Begu/Karin Knapp va intalni in meciul al treilea cuplul rus Ekaterina Makarova/Elena Vesnina, cap de serie numarul 5. Dupa aceasta partida va avea loc meciul de dublu mixt dintre perechea Florin Mergea/Elina Svitolina (Romania/Ucraina) si cuplul Andre Begemann/Olga Savciuk (Germania/Ucraina).

00:42 27 Jun

Meciul Simonei a fost programat pentru vineri, dupa 13:30, pe terenul numarul 2.

22:02 26 Jun

E oficial! Simona Halep nu va mai juca astazi. Organizatorii de la Wimbledon au decis sa amane pentru maine toate meciurile in afara de cel care de disputa in acest moment pe terenul central: Federer - Muller.

21:33 26 Jun

Meciul dintre Hewitt si polonezul Janowicz, penultimul de pe terenul II de la Wimbledon, a fost oprit in setul al doilea, la scorul de 7-5, 4-4. Simona Halep ar fi trebuit sa joace dupa cei doi, insa meciul sau ar putea fi amanat pentru maine

19:11 26 Jun

FINAL in meciul Irinei Begu. Romanca a pierdut in trei seturi cu nemtoaica Andreea Petkovic, scor 4-6, 6-3, 1-6!

18:44 26 Jun

Simona Halep joaca ultimul meci al zilei pe terenul II de la Wimbledon, incepand cu ora 19:30.

De la aceasta ora joaca insa si Irina-Camelia Begu, cea care o intalneste pe nemtoaica Andreea Petkovic. Scorul este 1-1 la seturi, dupa 4-6, 6-3.

Petkovic a castigat primul set, dar Begu a reusit sa revina excelent in cel de-al doilea set. Mai mult, adversara Irinei se confrunta cu grave probleme fizice, aceasta avand nevoie de mai multe minute de ingrijiri medicale la finalul celui actului secund.

00:05 26 Jun

Sase capi de serie au fost eliminati de la Wimbledon! Azarenka, adversara periculoasa pentru Simona Halep!

Masculin

Andrei Kuznetov (Rusia) - David Ferrer (Spania, nr.7) 6-7 (5/7), 6-0, 3-6, 6-3, 6-2

Serghei Stahovski (Ucraina) - Ernests Gulbis (Letonia, nr.12) 6-4, 6-3, 7-6 (7/5)

Jimmy Wang (Taiwan) - Mihail Iujnii (Rusia, nr.17) 7-6 (7/1), 6-2, 6-7 (5/7), 6-3

Feminin

Bojana Jovanovski (Serbia) - Victoria Azarenka (Belarus, nr.8) 6-3, 3-6, 7-5

Lauren Davis (SUA) - Flavia Pennetta (Italia, nr.12) 6-4, 7-6 (7/4)

Barbora Zahlavova Strycova (Cehia) - Elena Vesnina (Rusia, nr.32) 6-4, 6-2.

22:24 25 Jun

Organizatorii de la Wimbledon au anuntat programul de maine! Simona Halep joaca joi, incepand cu ora 13:30 impotriva ucrainencei Lesia Tsurenko pe terenul numarul 2. La primul meci, Simona a jucat pe terenul central.

20:44 25 Jun

Simona Halep a fost vedeta zilei la Wimbledon, acolo unde a fost intrebata cum decurge o zi obisnuita pentru ea la Londra, cand nu are meci.

"-Ascult muzica romaneasca, Marcel Pavel - i'm in love, se numeste meldia.

-Mananc clatite, sunca si branza, croissante cu ciocolata, ador ciocolata.

-Port haine albe aici, e traditia, e frumos, imi place. Poate imi pun blugi albi si un tricou alb cu ceva roz pe el si pantofi roz.

-Masina? Imi place Range Rover Sport, e o masina sigura.

-Imi place sa il vad pe Federer, imi place stilul lui, am de invatat multe de la el. As sta pe terenul central si m-as uita la el. As verea sa-l vad cu Nadal, e greu de zis ce se va intampla daca vor juca din nou. Cred ca Federer ar castiga.

-Imi place Gerard Butler, e actorul meu preferat.

-Imi plac capsunele, clatitele, imi fac mereu cand sunt acasa. Nu e bine, dar imi place mult sa mananc.

-Am luat cina aseara intr-un restaurant foarte frumos, am mancat vita argentiniana, as dori sa merg din nou acolo, dar nu mai stiu cum se numeste localul", a spus Simona Halep pentru canalul oficial Wimbledon.

15:29 25 Jun

Simona Halep este favorita nr.3 in turneul de la Wimbledon, insa la pariuri este abia a patra, la egalitate cu Radwanska si Bouchard.

Serena are cota cea mai mica - 2,37. Urmata de Sharapova - 7,00 si Petra Knitova - 13,00.

Simona Halep are cota 15,00 ca se va impune la turneul din Anglia. Na Li, Azarenka si Lisicki au 17,00 ca vor castiga la Wimbledon.

12:02 25 Jun

Pentru Simona Halep, presiunea este uriasa la Wimbledon. Finala de la Roland Garros si locul 3 WTA ocupat in acest moment reprezinta obligatia de a ajunge in fazele finale ale turneului.

Halep este a treia favorita in 2014, iar la Londra s-ar putea sa nu aiba parte de parcursul de la Paris, unde cele mai importante adversare au fost eliminate sau s-au retras din competitie.

"E incantatoare. Se misca cu gratie, fara tipete, ticuri sau gesturi violente"

Dupa prima victorie de la Wimbledon, 6-2, 6-2, cu Teliana Pereira din Brazilia, site-ul oficial al competitiei o lauda pe Simona Halep.

"Pentru o jucatoare cu numai doua victorii la Wimbledon inainte de a incepe acest sezon, Halep nu a avut niciodata o cota mai mare ca acum. Cine a vazut victoria ei in fata sportivei din Brazilia, Teliana Pereira, va confirma fara nicio urma de dubiu ca romanca justifica prin joc asteptarile tuturor."

"Sunt doar cativa jucatori in lume care dau senzatia ca pot castiga un meci fara pic de efort. Numarati-o si pe Simona Halep printre ei. Rareori prinsa pe picior gresit de Pereira, terminand meciul cu numai 9 erori nefortate. Se misca in teren cu gratie, loveste acolo unde isi propune si joaca fara tipete, ticuri si gesturi violente, precum contemporanii ei. Este o combinatie incantatoare.", scrie site-ul oficial Wimbledon.

"Mi-e greu sa spun cum va fi acest turneu"

Dupa victoria de marti, Simona Halep a declarat ca nu stie cat de departe va ajunge la Wimbledon, mai ales pentru ca se joaca pe iarba:

"Este prima data aici, am avut un start bun in acest turneu. Am jucat foarte agresiv si am controlat meciul, am servit bine, a fost totul in regula, astept sa joc la fel si in runda urmatoare."

"Mi-e greu sa spun cum va fi acest turneu pentru suntem pe iarba. dar sper sa ajung cat mai departe", a spus Simona Halep dupa meci. Lesia Tsurenko, locul 170 WTA, este urmatoarea adversara a Simonei Halep.

10:02 25 Jun

Victor Hanescu a fost eliminat in primul tur al turneului de la Wimbledon.

Hanescu, locul 104 ATP, a fost invins cu scorul de 6-7 (5), 6-1, 6-4, 6-3, de cehul Tomas Berdych, locul 6 ATP si cap de serie numarul 6, in turul intai al turneului de la Wimbledon.

Hanescu, singurul roman prezent pe tabloul principal de simplu masculin, va primi un cec in valoare de 27.000 de lire sterline pentru evolutia lui de la Londra.

Next: 3. Vezi urmatoarea pagina »