Simona Halep pierde finala de la Roma dupa un meci cat un razboi cu Svitolina. Romanca a luat primul set, dar a cedat apoi, dupa ce si-a sucit glezna: 6-4, 5-7, 1-6

Tenis
Live Blog
TURNEUL DE LA ROMA
Data publicarii: Duminica 21 Mai 2017, 14:00
Data actualizarii: Duminica 21 Mai 2017, 16:20

Urmareste toate evenimentele de la Roma.

13:04 19 May
Urmeaza sa inceapa meciul dintre Simona Halep si Anett Kontaveit!
21:26 18 May
Simona Halep, locul 4 WTA si cap de serie numarul 6, va evolua, vineri, de la ora 13.00, cu estona Anett Kontaveit, venita din calificari si locul 68 mondial, in sferturile de finala ale turneului de categorie Premier 5 de la Roma. Meciul va avea loc pe arena centrala
18:52 18 May
Simona Halep a vorbit dupa victoria cu Pavlyuchenkova pentru WTA Insider: "Ma simt minunat. Simt jocul, ma simt puternica pe teren, picioarele sunt puternice, sunt bine mental, deci a fost bine azi. Cred ca totul tine de incredere, simt fiecare lovitura, fiecare minge. Nu conteaza unde sunt pe teren. Doar ma simt bine si am incredere ca pot returna foarte bine. Ma bucur ca in setul trei am putut reveni fix la ce am facut in primul si a mers foarte bine", a declarat Halep.

Halep a jucat cu adversara din sferturi, Anett Kontaveit, in turul trei la Miami, unde s-a impus in doua seturi, scor 6-3, 6-0. "Am jucat la Miami impotriva ei. Nu a fost usor, a fost un meci dificil. Dar am fost puternica atunci. Nu stiu cum joaca pe zgura. Poate o voi urmari putin. Suntem in sferturi si toata lumea trebuie sa joace un tenis bun. Ma astept la o partida grea maine, dar cred ca am sansa mea, desi nu stiu cum joaca pe zgura", a adaugat Halep.
17:16 18 May
Simona Halep vs. Anett Kontaveit, in sferturi

Urmatoarea adversara a Simonei Halep este sportiva estona Anett Kontaveit, venita din calificari si locul 68 mondial, care in turul 2 a trecut de numarul 1 mondial, Angelique Kerber, iar in optimi de Mirjana Lucic-Barroni.

Halep si Kontaveitt s-au mai intalnit o singura data, in acest an, in turul trei la Miami, cand romanca s-a impus in doua seturi, 6-3, 6-0.
16:34 18 May
Simona Halep, in sferturi la Roma

Simona Halep s-a calificat in sferturile turneului de la Roma, dupa ce a invins-o pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova. Romanca a trecut in trei seturi, scor 6-1, 4-6, 6-0, dupa 1 ora si 39 de minute.

22:00 17 May
Jucatoarea slovaca de tenis Dominika Cibulkova, cap de serie numarul 4, a fost eliminata in turul doi la turneul de categorie Premier 5 de la Roma.

Dominika Cibulkova a fost invinsa de sportiva rusa Ekaterina Makarova, locul 43 mondial, scor 1-6, 6-1, 6-3.
20:43 17 May
Jucatoarea germana de tenis Angelique Kerber, numarul 1 mondial, a fost eliminata de estona Anett Kontaveit, locul 68 WTA, in turul doi la turneul de categorie Premier 5 de la Roma.

Kerber a fost invinsa, scor 6-4, 6-0, in doar 57 de minute de joc.
17:06 17 May

"Nu a fost usor deloc. Am venit aici dupa multe meciuri la Madrid. Dupa meciuri lungi. Azi a fost greu. Am fost nervoasa, este foarte cald. Racheta este diferita, totul este diferit. A trebuit sa ma adaptez la acest teren, dar nu a fost usor deloc. Sunt doar fericita ca am castigat", a declarat Halep, conform WTA Insider.

12:12 17 May

Halep - Siegemund 6-4 6-4

Setul 2
MECI!!! Simona castiga la a cincea minge de meci!
Siegemund salveaza 3 mingi de meci, incredibil!!! 5-4
Simona serveste pentru meci! 5-3
Halep conduce linistita meciul! 4-2 si serveste
Simona incepe excelent si reuseste un break! 2-0

Setul 1
SET! Simona face break si castiga cu 6-4 dupa ce a fost condusa cu 3-2.
BREAK! Simona egaleaza, isi castiga serviciul si trece la conducere pentru prima data. 4-3
Break pentru Siegemund, care trece iar la conducere. 2-3
Cate un break pentru ambele jucatoare in startul meciului!. 1-1

11:50 17 May

Simona Halep, locul 4 WTA si cap de serie numarul 6, va evolua din nou, la mai putin de trei saptamani, cu germana Laura Siegemund, locul 32 WTA, in turul al doilea al turneului de categorie Premier de la Roma.

Siegemund a invins-o, luni, cu 6-2, 6-4, intr-o ora si 31 de minute, pe japoneza Naomi Osaka, locul 49 WTA, in mansa intai a Internationalelor Italiei. Germana va juca in faza urmatoare cu Halep, care a stat in primul tur.

Simona Halep a fost invinsa, la 29 aprilie, cu scorul de 6-4, 7-5, de Laura Siegemund, in semifinalele turneului de la Stuttgart, in a doua lor partida directa. Anul trecut, in optimi, tot la Stuttgart, jucatoarea germana s-a impus si mai clar, cu scorul de 6-1, 6-2.

Halep a castigat, sambata, primul turneu din acest an, Madrid Open, iar Siegemund s-a impus la Stuttgart.