Simona a zdrobit-o pe Radwanska, 6-2, 6-2 si este in finala Turneului Campionilor! Duminica, 13:00 Simona Halep - Serena Williams

Live Blog

GOLD Simona

Data publicarii: Sambata 25 Octombrie 2014, 14:25
Data actualizarii: Sambata 25 Octombrie 2014, 17:09

►Simona este primul sportiv roman care joaca o finala la Turneul Campionilor in ultimii 39 de ani. Ilie Nastase a mai cucerit acest trofeu de 4 ori.
►Finala este duminica, de la 13:00.

11:14 25 Oct

Serena Williams nu mai e dispusa sa-si cedeze serviciul si face 4-3!

11:07 25 Oct

E 3-2 in decisiv, cel mai strans set de pana acum! Serena si-a revenit si forteaza calificarea in finala, dupa un start extrem de slab.

10:50 25 Oct

Williams incepe bine si castiga primul punct al setului decisiv!

10:41 25 Oct

SET Williams! Revenire spectaculoasa pentru liderul mondial, care impinge meciul in decisiv! Serena ia o mica pauza si merge la vestiar!

10:38 25 Oct

Caroline mai cere un time-out si spera sa isi revina. Dupa time-out-ul precedent a inceput sa piarda teren in fata Serenei.

10:30 25 Oct

E incredibil cum a renascut Serena Williams intr-un meci ce parea pierdut! Americanca si-a castigat serviciul fara emotii si conduce acum cu 4-2 in setul al doilea!

10:27 25 Oct

BREAK Serena! Moment deosebit de important al partidei, cu Serena care poate reveni in carti pentru finala.

10:21 25 Oct

Wozniaki n-a fost impresionata de urletele Serenei si si-a castigat serviciul cu un punct superb, aplaudat chiar si de americanca! E 2-1 in setul doi!

10:17 25 Oct

Serena si-a castigat serviciul dupa ce a speriat-o pe Wozniaki cu urletele sale! Fiecare punct castigator a facut-o pe americanca sa tipe ca o razboinica!

10:16 25 Oct

Nimic nu s-a schimbat in setul doi, Caroline conduce si o face pe Serna sa urle atunci cand reuseste un punct castigator!

10:11 25 Oct

SET Wozniaki! Serena Williams nu se regaseste si si-a distrus racheta de nervi! Sunt cele mai slabe partide din ultimii 16 ani pentru ea!

10:07 25 Oct

5-2 pentru Caroline, care cere time-out inainte de punctul decisiv pentru set!

10:00 25 Oct

Tiki taka Wozniaki! Serena n-are nicio sansa la finala daca va continua in acest ritm! Daneza joaca agresiv si nu ii da nicio sansa americancei. E 4-1 in acest moment la Singapore.

09:53 25 Oct

Start incredibil pentru Wozniaki! Se pare ca daneza a invatat de la Simona Halep si e pregatita sa repete scorul cu Serena Williams! E 3-0, cu break reusit de Caroline si un joc impecabil in care nu ii permite nicio sansa numarului 1 mondial.

Singura problema a Carolinei in acest moment este cu lumina slaba din sala, care o deranjeaza.

09:45 25 Oct

A inceput! Wozniaki serveste pentru o finala de vis la Turneul Campioanelor!

09:34 25 Oct

Incepe prima semifinala de la Singapore! Serena Williams si Caroline Wozniaki intra in arena in aceste momente si vor incepe incalzirea in cateva minute!

08:34 25 Oct

Simona Halep joaca AZI pentru bani si glorie la Singapore! De la 13:00 o intalneste pe poloneza Radwanska, numarul 6 mondial. Miza este uriasa: cu 1,6 milioane de dolari poate pleca Simona acasa, daca va castiga turneul de la care Maria Sharapova a fost deja eliminata.

De la 9:30 se joaca prima semifinala, intre Serena Williams si Caroline Wozniaki.

20:11 24 Oct

Una funny de la WTA. Au anuntat pe Facebook un duel intre Simona si Halep. Sa fie o premonitie? Halep e singura care poate s-o opreasca pe Simona! :)

19:43 24 Oct

Simona Halep spune ca nu s-a gandit ca o poate trimite pe Serna acasa daca pierde meciul cu Ivanovic in doua seturi. "Nu mi-e frica de ea", anunta Halep. Cele doua se mai pot intalni in finala de duminica.

"Nu mi-e teama ca m-as putea intalni din nou cu Serena! Stiam ca o puteam trimite acasa daca as fi pierdut 3-6, 3-6 sau vreun scor similar, dar nu m-am gandit deloc la asa ceva! Am dat tot ce am avut mai bun pe teren", a declarat Halep dupa meci.

16:55 24 Oct

Reminder :)

Semifinalele sunt sambata de la 09:30 si 13:00.

Finala este duminica, de la 11:00.

16:52 24 Oct

FINAL in Grupa Rosie la Turneul Campioanelor. Simona Halep pierde cu Ana Ivanovic 6-7, 6-3, 3-6, insa merge in semifinale, unde va juca cu Radwanska. Serena - Wozniacki este a doua semifinala a turneului.

16:48 24 Oct

5-3 pentru Ana Ivanovic, care va servi.

16:41 24 Oct

3-3 in setul trei, iar Ana Ivanovic serveste.

16:13 24 Oct

Simona Halep castiga setul 2 cu 6-3 si in acest moment Serena Williams este in semifinale. Serena si Simona se pot intalni din nou in finala. Serena va juca cu Wozniacki in semifinale.

16:04 24 Oct

Incredibil, Ana Ivanovic revine din nou, dupa ce a fost condusa cu 4-1. Este 4-3 pentru Simona Halep.

15:54 24 Oct

Simona Halep face break in setul 2 si conduce cu 3-1

15:39 24 Oct

Ana Ivanovic castiga primul set cu 7-6.

15:29 24 Oct

6-6 intre Halep si Ivanovic, iar in acest moment Simona Halep a castigat oficial grupa. Radwanska este adversara Simonei Halep pentru un loc in finala la Turneul Campioanelor.

15:27 24 Oct

Ana Ivanovic conduce cu 6-5 in primul set.

15:23 24 Oct

E 5-5 si Ana Ivanovic revine spectaculos in meci.

15:09 24 Oct

Simona Halep face 5-2 si e la un game de castigarea primului set.

15:05 24 Oct

Ana Ivanovic reuseste sa faca break si se apropie de Simona Halep. Romanca are 4-2 in acest moment.

14:45 24 Oct

Inceput bun pentru Ana Ivanovic, cea care isi castiga usor serviciul si pune presiune pe serviciul Simonei, care reuseste pana la urma sa egaleze la 1.

Simona a avut 30-15 in game-ul 3, reusind apoi sa faca break-ul! Simona continua jocul bun si revine de la 0-40 pe propriul serviciu, reusind sa duca scorul la 3-1. Simona mai face apoi un break.

Simona mai are nevoie de 2 game-uri pentru a-si asigura locul 1 in grupa.

14:33 24 Oct

Ne pregatim pentru duelul dintre Simona Halep si Ana Ivanovic. Singurul mod prin care se pot califica amandoua este ca Ivanovici sa castige in 2 seturi - in acest caz, Simona termina pe primul loc daca va castiga 6 game-uri.

Daca Simona castiga un set, va castiga si grupa, urmand sa joace mai departe cu Radwanska.

13:31 24 Oct

In urma eliminarii lui Petra Kvitova inca din faza grupelor, Simona Halep va trece pe locul 3 in clasamentul WTA incepand cu lunea viitoare! Punctele pe care Simona le va primi pentru accederea in penultimul act al turneului sunt suficiente pentru a o depasi pe Kvitova!

13:23 24 Oct

Wozniacki se impune si in al 3-lea meci si merge fara emotii in semifinale. Pe locul 2 termina Agnieszka Radwanska, cea care a castigat un set in plus fata de Petra Kvitova. Interesant este ca Sharapova s-ar fi calificat daca reusea sa castige setul 2 al meciului cu Radwanska, set in care a condus cu 5-1 si a avut 3 mingi de meci!

Clasament final grupa alba:
1. Caroline Wozniacki - 3 victorii 6-1 la seturi 44-28 la game-uri
2 Agnieszka Radwanska - 1 victorie 3-4 la seturi 34-37 la game-uri
3. Maria Sharapova - 1 victorie 3-5 la seturi 39-45 la game-uri
4. Petra Kvitova - 1 victorie 2-4 la seturi 22-29 la game-uri

Daca Simona Halep castiga 6 game-uri impotriva Anei Ivanovici, va juca impotriva Radwanskai, daca nu, o va infrunta pe Wozniacki.

12:47 24 Oct

Caroline Wozniacki reuseste sa castige primul set al meciului cu Kvitova. Clasamentul in acest moment:

1. Caroline Wozniacki - 2 victorii 4-1 la seturi 38-25 la game-uri
2-3 Agnieszka Radwanska - 1 victorie 3-4 la seturi 34-37 la game-uri
Petra Kvitova - 1 victorie 2-3 la seturi 19-23 la game-uri
4. Maria Sharapova - 1 victorie 3-5 la seturi 39-45 la game-uri

12:16 24 Oct

A inceput partida dintre Wozniacki si Kvitova. Cehoaica nu poate fi adversara Simonei Halep decat daca Simona termina pe locul 2 in grupa

11:50 24 Oct

Sharapova - Radwanska 7-5 6-7 6-2

Sharapova castiga setul decisiv. Wozniacki era deja calificata in semifinale. Iata cum arata clasamentul in grupa in acest moment.

Daca in meciul dintre Wozniacki si Kvitova va castiga prima, se califica 1. Wozniacki si 2. Radwanska. Daca invinge Kvitova, se califica 1. Kvitova 2. Wozniacki.

Simona Halep trebuie sa castige 6 game-uri pentru a termina pe primul loc in grupa ei

1. Caroline Wozniacki - 2 victorii 4-1 la seturi 32-23 la game-uri
2-4 Agnieszka Radwanska - 1 victorie 3-4 la seturi 34-37 la game-uri
Petra Kvitova - 1 victorie 2-2 la seturi 17-17 la game-uri
Maria Sharapova - 1 victorie 3-5 la seturi 39-45 la game-uri

11:07 24 Oct

Radwanska reuseste sa castige incredibil set-ul in tie-break cu 7-4, Sharapova fiind in acest moment eliminata de la Turneul Campioanelor!

Radwanska merge in semifinale daca va reusi sa castige in setul decisiv iar Kvitova nu o bate pe Wozniacki in 2 seturi, caz in care Kvitova ar termina pe primul loc iar Wozniacki pe locul 2. Daca Sharapova castiga setul decisiv, Radwanska merge mai departe daca Wozniacki reuseste sa castige meciul cu Kvitova

10:45 24 Oct

Set incredibil - Sharapova a condus cu 5-1 si a avut 3 mingi de meci! Radwanska a revenit insa incredibil egaleaza pe tabela!

Sharapova e eliminata sigur daca nu va castiga acest set! Urmeaza tie-break-ul

09:45 24 Oct

Sharapova se impune in primul set cu 7-5 si pastreaza sanse de calificare in semifinale. Ambele depind din acest moment si de rezultatul partidei dintre Kvitova si Wozniacki.

A fost un set nebun in care jucatoarele au castigat pe propriul serviciu in doar 3 randuri!

08:55 24 Oct

Start nebun de meci - nu mai putin de 4 break-uri in primele 4 game-uri ale partidei!

08:42 24 Oct

A inceput partida dintre Maria Sharapova si Agnieszka Radwanska!

08:01 24 Oct

Astazi au loc ultimele 3 partide din grupe la Turneul Campioanelor. Mai intai va avea loc partida dintre Sharapova si Radwanska, urmata de cea dintre Kvitova si Wozniacki, pentru ca de la 14.30 sa aiba loc meciul dintre Simona Halep si Ana Ivanovici.

4. Bouchard 0 victorii 0-6 la seturi 11-36 la game-uri

Cu 2 infrangeri in primele 2 partide, Maria Sharapova are sanse mici sa se califice in semifinale. Ea trebuie sa o invinga clar pe Radwanska in 2 seturi, iar Wozniacki sa castige si ea meciul ei tot in 2 seturi. De partea cealalta, Radwanska este calificata in cazul unei victorii in 2 seturi, sau in 3 seturi daca Wozniacki nu pierde in 2 seturi cu Kvitova.

Simona Halep termina pe primul loc in grupa in aproape orice varianta, exceptand cazul in care nu reuseste sa castige 5 game-uri in meciul cu Ana Ivanovic. Astfel, adversara Simonei va fi ocupanta locului 2 din grupa alba.

- Sharapova - doar daca Maria castiga in 2 seturi iar Wozniacki reuseste si ea sa castige in 2 seturi
- Kvitova - daca Sharapova castiga in 2 seturi iar Wozniacki o invinge in 3 seturi
- Radwanska - daca Sharapova castiga in 3 seturi si Wozniacki obtine si ea victoria. Daca o invinge pe Sharapova in 2 seturi si Wozniacki obtine si ea victoria. Daca  o invinge pe Sharapova, Wozniacki castiga sau Kvitova castiga in 3 seturi
- Wozniacki - daca Sharapova si Kvitova isi castiga meciurile. Daca Radwanska reuseste sa castige in 2 seturi si Kvitova castiga. Daca Radwanska obtine victoria in 3 seturi iar Kvitova castiga in 2 seturi

22:32 23 Oct

"Nu am cuvinte sa o descriu pe Simona Halep. Are nevoie de liniste, sa fie concentrata si sigur o sa reuseasca o performanta mare la Turneul Campioanelor" a spus Raul Rusescu dupa victoria Stelei cu 2-1 in fata celor de la Rio Ave

21:53 23 Oct

Simona se va bate maine cu iubita unui campion mondial la fotbal. Pe Ivanovic, Halep a batut-o acum un an la micul Turneu al Campioanelor de la Sofia.

Adversara Simonei Halep, Ana Ivanovic si-a inceput relatia cu Schweinsteiger in aceasta vara. I-a priit. Sarboaica are cele mai multe victorii in 2014, peste Serena sau Sarapova. Cand era mica, Ivanovic visa sa fie spion!

21:17 23 Oct

Pact cu diavolul pentru Simona Halep. Trebuie sa se lase batuta de Ana Ivanovic ca s-o trimita acasa pe Serena Williams. La prima aparitie dupa umilinta in fata lui Halep, Serena a distrus-o pe Bouchard, cu 6-1, 6-1.

Halep e calificata deja in semifinalele Turneului Campioanelor. Depinde doar de Halep pe cine vrea sa intalneasca mai departe. Daca n-o mai vrea pe Serena, Halep trebuie sa piarda in 2 seturi cu Ivanovic.

"Este o noua zi, un nou meci, asa ca trebuie sa fiu foarte concentrata si sa-mi pregatesc meciul contra Anei", anunta Simona.

Halep e prima romanca care invinge un numar 1 mondial. Halep a luat deja 400.000 de dolari. Poate pierde primul loc in grupa daca Ivanovic o bate cu 6-3, 6-2.

"A fost unul dintre cele mai frumoase momente din anul acesta, ma bucur de el, dar trebuie sa ma gandesc la urmatorul meci", spune Halep.

17:15 23 Oct

Castigatoare a 39 de trofee in WTA, legenda a tenisului feminin, Billie Jean King o lauda pe Simona Halep si o compara cu Martina Higgins.

“E loc in tenisul mondial si pentru jucatoare mici de inal?ime. Dar trebuie sa fie excep?ionale, ca Halep. Am vazut-o in urma cu doi ani si jumatate la televizor. Atunci am devenit interesata de ea. M-am intrebat: «Cine este fata asta?». Loveste mingea atat de bine, atat de curat. Sunt impresionata! Iar serviciul ii este din ce in ce mai bun” a declarat Billie Jean King.

Simona Halep va juca vineri de la ora 14.30 impotriva Anei Ivanovic in ultimul meci din grupa rosie de la Turneul Campioanelor. Simona este deja calificata in semifinale.

15:47 23 Oct

Serena Williams castiga cu 6-1 6-1 insa va fi eliminata daca Simona pierde cu 2-0 la seturi in meciul cu Ivanovici.

Daca Simona castiga un set sau o bate pe Ivanovici, Serena se califica in semifinale.

14:51 23 Oct

Bouchard a luat un game cu Serena, Simona s-a calificat in semifinale!!!

12:35 23 Oct

Simona este ca si calificata in semifinale insa poate avea norocul de a scapa de Sharapova, adversara care i-a dat cele mai mari batai de cap in acest sezon!

Rusoaica a pierdut al doilea meci la rand si are sanse mici de a merge mai departe in semifinale. Culmea este ca daca rusoaica reuseste sa o "scoata la capat", are sanse mari sa dea de Halep in semifinale, romanca fiind favorita la primul loc in grupa.

Daca ne luam dupa cotele la pariuri, semifinalele ar urma sa fie Halep - Kvitova si Serena - Wozniacki.

GRUPA ALBA

Wozniacki - 2p - 4:1
Kvitova - 1p - 2:2
Radwanska - 1p - 2:2
Sharapova - 0p - 1:4

Grupa alba este deschisa oricarui rezultat, fiecare dintre cele 4 jucatoare avand sanse sa se califice in semifinale. Wozniacki are 2 puncte insa poate pierde calificarea daca este invinsa de Kvitova in ultima etapa cu 2-0, iar Radwanska o invinge pe Sharapova. Aceasta din urma are cele mai mici sanse de calificare, si o poate face doar de pe locul 2 din grupa. Sharapova are nevoie de o victorie in fata Radwanskai, dar si de un succes al Carolinei Wozniacki in fata Kvitovei.

GRUPA ROSIE

Halep - 2p - 4:0
Ivanovic - 1p - 2:2
Williams - 1p - 2:2
Bouchard - 0p - 0:4

Simona are sanse de 99% sa mearga in semifinale. Romanca are nevoie de un singur game pentru a avansa din grupe. Conditia pentru calificarea Simonei Halep inca de azi este ca Serena Williams sa piarda cel putin un game in partida cu Eugenie Bouchard. Acest rezultat ar insemna ca Simona Halep poate sa piarda chiar si cu 0-6, 0-6 meciul de maine cu Ana Ivanovici

Next: 3. Vezi urmatoarea pagina »