VIDEO „Super Sorana”, primul 6-0 și prima victorie în 2023: Cîrstea o așteaptă pe Jabeur, în optimi, la Adelaide

Sorana Cirstea Gabriela Ruse Tenis WTA WTA Adelaide WTA Auckland Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 03 Ianuarie 2023, 11:30
Data actualizarii: Marti 03 Ianuarie 2023, 11:35

Sorana Cîrstea și Gabriela Ruse au avansat în fazele optimilor de finală ale turneelor WTA de la Adelaide, respectiv Auckland.

Gabriela Ruse (25 de ani, 116 WTA) a pătruns în optimile de finală ale competiției WTA 250 de la Auckland, după o victorie în trei seturi, reușită în detrimentul reprezentantei gazdelor, Erin Routliffe (27 de ani, 855 WTA).

Partida s-a încheiat scor 6-2, 4-6, 6-4, în favoarea Gabrielei Ruse, după circa 2 ore și jumătate de joc. De la prima minge la ultima a durat peste cinci ore, din cauza a două întreruperi ale jocului, cauzate de ploaie.

Sorana Cîrstea - Ons Jabeur, în optimile turneului WTA 500 de la Adelaide

Tot pe hard și în vara de la antipozi, dar la Adelaide, Ausralia, Sorana Cîrstea (45 WTA) a început anul într-o manieră încântătoare. Jucătoarea din Târgoviște a eliminat-o pe Viktorija Golubic (76 WTA), scor 6-0, 7-6 (1), în 105 minute de joc.

Sorana Cîrstea și-a ținut in-extremis serviciile în primul set, dar a reușit ușor break-urile pe serva elvețiencei. În setul secund, tenismena din țara noastră nu a avut nicio emoție în tiebreak, impunându-se la unu.

$10,655 va primi Sorana Cîrstea pentru această victorie, prin care o acompaniază pe Irina Begu, în faza ultimelor 16 jucătoare.

În optimi, Begu așteaptă replica învingătoarei meciului dintre Jelena Ostapenko și Karolina Pliskvoa, în timp ce Cîrstea va avea parte de un duel cu principala favorită la câștigarea trofeului, finalista US Open 2022, Ons Jabeur (28 de ani, 2 WTA).