Avem un roman in finala de la Wimbledon! Tecau/Rojer joaca impotriva lui Mergea/Boppana in semifinale

08:58 04 Jul

"Luand in considerare ca n-am jucat niciun turneu pe iarba inainte de Wimbledon, ma descurc destul de bine. Azi am jucat impotriva unei jucatoare care serveste foarte puternic si pe iarba poate fi periculoasa. Sunt fericita ca am reusit sa castig meciul in doua seturi", a declarat Sharapova dupa victoria in 2 seturi in fata Irinei Begu.

19:20 03 Jul
Sharapova trece peste Halep. Maine o poate depasi si Kvitova

Maria Sharapova a depasit-o pe Halep in clasament dupa victoria in fata Irinei Begu. Halep a ramas insa pe locul 3 pana maine, cand joaca Kvitova. Daca aceasta o bate pe Jankovic trece pe 3 iar Halep coboara pana pe locul 4.

18:48 03 Jul

MECI! Begu a avut 30-0 pe serviciul rusoeaicei insa aceasta revine si castiga setul si game-ul! Begu - Sharapova 4-6 3-6

18:47 03 Jul

Begu 4-6 3-5 Sharapova - al treilea game la rand castigat de Irina, care pare sa fi reintrat in joc. Are insa nevoie de inca un break.

18:40 03 Jul

Begu 4-6 2-5 Sharapova - Irina reuseste imposibilul, facand break pe serviciul rusoaicei!!! Orice greseala ii va fi insa fatala in acest meci.

18:35 03 Jul

Begu 4-6 1-5 Sharapova - Irina isi castiga serviciul la 15 insa nu ii foloseste prea mult. Are nevoie de 2 break-uri, ceea ce pare imposibil in acest meci la cum joaca Sharapova.

18:32 03 Jul

Begu 4-6 0-5 Sharapova - meciul este ca si jucat dupa ce Sharapova isi adjudeca serviciul cu usurinta.

18:29 03 Jul

Begu 4-6 0-4 Sharapova - inca un break reusit de rusoaica. Cel mai disputat game al meciului a fost adjudecat de Sharapova care a revenit, ca de obicei in acest meci, de la 30-40.

18:21 03 Jul

Begu 0-3 Sharapova - din ce in ce mai greu pentru Irina. Sharapova si-a intrat in mana si isi castiga serviciul cu 40-15.

18:18 03 Jul

Begu 4-6 0-2 Sharapova - break reusit la 0 de Sharapova. Begu pare derutata dupa ce a pierdut primul set.

18:14 03 Jul

Begu 4-6 0-1 Sharapova - rusoaica isi castiga serviciul in debutul setului 2

18:08 03 Jul

SET! Sharapova ii intoarce serviciul Irinei de la 40-30 si castiga setul cu 6-4

18:03 03 Jul

Begu 4-5 Sharapova - game Sharapova si Irina e obligata sa isi pastreze serviciul.

17:58 03 Jul

Begu 4-4 Sharapova - game facut de Irina si meciul este pe muchie de cutit. Intram in game-urile decisive din primul set. Orice break poate insemna castigarea setului.

17:55 03 Jul

Begu 3-4 Sharapova - Sharapova alterneaza momentele in care loveste bine cu cele in care nu isi gaseste tinta, insa isi castiga serviciul. Irina ar trebuie sa fie mai agresiva putin.

17:50 03 Jul

Begu 3-3 Sharapova - romanca reuseste primul as al meciului intr-un game castigat la 15. Meciul e foarte echilibrat pana acum.

17:46 03 Jul

Begu 2-3 Sharapova - game castigat cu putin noroc de rusoaica, dupa ce mingea a lovit fileul la ultimul punct.

17:42 03 Jul

Begu 2-2 Sharapova - Irina isi face usor serviciul si egaleaz la 2. Pana in acest moment nu se vede diferenta de clasament intre cele doua jucatoare.

17:38 03 Jul

Begu 1-2 Sharapova - Maria reuseste sa isi castige serviciul si conduce prima data in acest meci.

17:37 03 Jul

Begu 1-1 Sharapova - rusoaica reuseste sa revina de la 15-40 si sa egaleze.

17:28 03 Jul

Begu 1-0 Sharapova - Irina reuseste un break pe serviciul rusoaicei, dupa o dubla greseala la 30-30.

17:25 03 Jul

START! A inceput meciul dintre Begu si Sharapova. Rusoaica e la serviciu.

10:57 03 Jul

Partida dintre Irina Begu si Maria Sarapova este programata in jurul orei 17:00, pe terenul 1, dupa terminarea meciului Stan Wawrinka si Fernando Verdasco.

Alti trei romani joaca astazi, la dublu, la Wimbledon:

Florin Mergea / Rohan Bonpana vs. Thomaz Bellucci / Guillermo Duran - 14:15

Horia Tecau / Jean Julian Rojer vs. Andre Begemann / Julian Knowle - 14:15

Raluca Olaru / Michael Venus vs. Andre Sa / Lara Arruabarrena - dupa ora 18:00

23:23 02 Jul

Urmatoarea adversara a Monicai Niculescu este Kristyna Pliskova, care a invins-o in aceasta seara pe Svetlana Kuznetsova, scor 3-6, 6-3, 6-4.

Kristyna Pliskova, sora geamana a Karolinei, ocupa in prezent locul 134 WTA.

21:58 02 Jul

Socul zilei la Wimbledon - Rafa Nadal a fost eliminat de neamtul Dustin Brown, locul 102 ATP.

Meciul s-a decis in patru seturi, scor 7-5, 3-6, 6-4, 6-4.

20:41 02 Jul

Monica Niculescu s-a calificat in turul 3 la Wimbledon dupa 6-3, 6-3 cu Jana Cepelova, cea care a scos-o pe Simona Halep in primul tur.

In urmatorul meci, Niculescu va juca cu castigatoarea partidei dintre Kuznetsova si Pliskova. Meciul se joaca la aceasta ora - Kuznetsova conduce cu 5-3 in primul set.

19:51 02 Jul

Monica Niculescu a castigat primul set cu Jana Cepelova, scor 6-3.

19:34 02 Jul

Simona Halep, eliminata si la dublu de la Wimbledon. Perechea Halep / Elena Bogdan a fost invinsa in 54 de minute de cuplul Su-Wei Hsieh / Flavia Pennetta.

Raluca Olaru si chinezoaica Chen Liang au fost invinse de perechea Belinda Bencic (Elvetia) / Katerina Siniakova (Cehia), cu 7-5, 7-5, intr-o ora si 44 de minute.

19:29 02 Jul

Primul set, 3-0 / Monica Niculescu a inceput perfect meciul cu Jana Cepelova. Conduce cu 3-0, cu doua game-uri castigate pe serviciul adversarei.

19:11 02 Jul

Meciul de pe terenul 11 s-a terminat cu victoria Mariei Tatjana, scor 10-8 in decisiv. Monica Niculescu - Jana Cepelova incepe in cateva minute.

18:44 02 Jul

Monica Niculescu e nevoita sa mai astepte. Partida dintre Tatjana Maria si Ying Duan este foarte stransa - e 7-7 in decisiv. (la Wimbledon nu exista tie-break in decisiv, diferenta trebuie sa fie de doua game-uri)

18:04 02 Jul

Meciul dintre Niculescu si Cepelova, devansat pentru ora 18:30. Partida se joaca pe terenul 11, imediat dupa terminarea meciului dintre Tatjana Maria si Ying-Ying Duan (1-6, 6-2, 2-2).

17:32 02 Jul

Monica Niculescu - Jana Cepelova se joaca pentru calificarea in turul 3 la Wimbledon. Cine bate o va intalni pe castigatoarea partidei dintre Kuznetsova si Pliskova.

17:25 02 Jul

Programat initial pentru 16:30, meciul dintre Monica Niculescu si Jana Cepelova va incepe in jurul orei 17:50.

12:40 02 Jul

Cea mai haioasa faza de la Wimbledon de pana acum. Serena Williams a returnat un serviciu direct in scaunul arbitrului. Aceasta a fosta amuzata de faza si i-a acceptat scuzele americancei, care a parut putin speriata de greseala facuta :)

CLICK AICI pentru VIDEO.

08:09 02 Jul
Halep intra astazi la dublu

Eliminata in primul tur la simplu, Simona Halep isi va incerca norocul la dublu, alaturi de Elena Bogdan. Perechea romana se va duela cu Flavia Pennetta/Su-Wei Hsieh, cap de serie numarul 7. Partida va fi cea de-a treia disputata pe terenul 9 de la Wimbledon.

Tot la dublu, Raluca Olaru si chineoaica Chen Liang se vor duela cu Belinda Bencic/Katerina Siniakova

In fine, Irina Begu si Lara Arrubarrena vor intalni perechea Varvara Lepchenko/Christina McHale

08:00 02 Jul
Monica Niculescu o poate razbuna astazi pe Halep

Monica Niculescu va juca astazi impotriva slovacei Jana Cepelova, sportiva care a eliminat-o pe Simona Halep in primul tur. Meciul dintre cele doua este programat in jurul orei 16:30

07:59 02 Jul
Serena, calificare fara emotii

Surorile Williams merg perfect la Wimbledon. Cele doua americane le-au eliminat ieri pe Yulia Putintseva (Venus), scor 7-6, 6-4, respectiv Timea Babos (Serena), scor 6-4, 6-1.

Serena lupta pentru cel de-al treilea Grand Slam al anului si pentru cel de-al 8-lea din ultimele 13 la care a luat startul.

Doua dintre marile surprize ale zilei de ieri au fost eliminarile suferite de Ana Ivanovic, inviinga de Bethanie Mattek-Sands, locul 158 WTA, si Karolina Pliskova, invinsa de Coco Vandewegh.

18:03 01 Jul

VICTORIE! Irina Begu o invinge pe Lesia Tsurenko, scor 7-5, 6-7, 7-5 si se califica in turul 3 la Wimbledon, unde o va intalni pe Maria Sarapova.

Joi, Monica Niculescu va avea ocazia sa o razbune pe Simona Halep - joaca cu Jana Cepelova.

17:27 01 Jul

Maria Sarapova a castigat meciul cu Hogenkamp, scor 6-3, 6-1 si va juca in turul 3 cu castigatoarea partidei dintre Begu si Tsurenko.

17:13 01 Jul

Lesia Tsurenko castiga setul doi in tie-break.

Sarapova este foarte aproape de calificarea in turul 3 - conduce in aceast moment cu 6-3, 4-1.

17:04 01 Jul

5-7, 6-6 / Setul al doilea se decide in tie-break.

17:03 01 Jul

Daca invinge astazi, Irina Begu o poate intalni pe Maria Sarapova in turul 3 la Wimbledon. Sarapova joaca de la aceasta ora cu Hogenkamp si conduce cu 6-3, 3-0.

17:00 01 Jul

5-7, 6-5 / Irina Begu a avut doua mingi de meci pe serviciul adversarei, insa Tsurenko a dat dovata inca o data ca isi controleaza foarte bine emotiile.

16:57 01 Jul

5-7, 5-5 / Irina Begu a servit pentru meci, insa Tsurenko a reusit breakul cu care a ramas in meci. Ultimul punct a fost pierdut dramatic de romanca - mingea a depasit cu cativa milimetri linia, lucru care a facut-o pe Irina sa urle de frustrare si sa loveasca cu racheta in fileu.

16:31 01 Jul

Tsurenko reuseste sa faca break si conduce cu 4-2 in setul 2.

16:10 01 Jul

Irina Begu reuseste sa castige primul set in fata ucrainiencei Tsurenko, cu scorul de 7-5/

15:28 01 Jul

BREAK BEGU! Irina a recuperat break-ul realizat de adversara ei in debutul intalnirii, iar acum serveste pentru a egala situatia setului.

15:21 01 Jul

A inceput meciul dintre Irina Begu si Lesia Tsurenko din turul 2 de la Wimbledon. Daca bate, Begu o poate intalni pe Sharapova in turul al treilea!

20:24 30 Jun
Andreea Mitu, eliminata

Si Andreea Mitu a fost eliminata in aceasta seara de la Wimbledon, dupa un meci fulger. Govortsova a invins-o pe Mitu in doua seturi, 6-1, 6-1.

19:58 30 Jun
SOC la Wimbledon! Halep, eliminata

Simona Halep a fost eliminata de la Wimbledon inca din primul tur de Cepelova, cu 7-5, 4-6, 3-6.

Este pentru prima oara in peste 2 ani cand Halep pleaca din primul tur de la un turneu de Grand Slam.

Ultima oara s-a intamplat in 2013, la Roland Garros.

19:40 30 Jun

Andreea Mitu a inceput meciul cu Govortsova. Startul este extrem de slab. Jucatoarea din Romania e condusa cu 3-0

19:23 30 Jun
Monica Niculescu, in turul II

Monica Niculescu s-a calificat in turul secund la Wimbledon, dupa ce a eliminat-o pe Puig in trei seturi.

5-7, 6-3, 6-1 s-a terminat partida.

19:19 30 Jun

Meci neasteptat de greu pentru Simona Halep. Partida cu Cepelova se duce in decisiv, dupa ce Halep a pierdut cu 4-6 setul secund.

18:54 30 Jun

Monica Niculescu reuseste sa castige cu 6-3 setul secund in fata lui Puig. Partida intra in decisiv

18:48 30 Jun

Simona Halep a reusit sa treaca peste problemele medicale si a castigat primul set cu 7-5. Romanca incepe bine si setul secund si conduce cu 1-0.

Monica Niculescu are 4-3 in acest moment cu Puig in setul secund.

18:37 30 Jun

Probleme medicale pentru Simona Halep, la scorul de 6-5 in primul set. Romanca a chemat medicul pe teren. IMAGINI SI DETALII AICI

Monica Niculescu a pierdut primul set cu 7-5 in fata lui Puig.

16:38 30 Jun

Trei romance joaca astazi la Wimbledon. Simona Halep deschide ziua cu meciul de la ora 17:30 cu Cepelova, Monica Niculescu joaca in fata lui Puig, la 17:30, iar Andreea Mitu va juca incepand cu aproximativ 20:00 cu Govortsova. Pe www.sport.ro veti putea urmari desfasurarea celor trei partide.

12:41 30 Jun
Cele 4 fete ale Simonei Halep

Simona Halep se pregateste pentru debutul de azi de la Wimbledon. Romanca e concentrata pentru un turneu mare, dupa dezamagirile din ultima perioada. Totusi, romanca a avut putin timp pentru a se amuza impreuna cu organizatorii turneului. Simona a luat parte la un serial promovat de englezi pe contul de Twitter. Le-a aratat cele patru fete, folosite la suparare, la bucurie, la concentrare si in cazul in care loveste un copil de mingi.

Si Sharapova s-a amuzat zilele trecute.

07:25 30 Jun
Halep, Niculescu si Mitu joaca azi!

Simona Halep, Monica Niculescu si Andreea Mitu debuteaza azi la Wimbledon. Halep o intalneste pe Jana Cepelova (106 WTA) dupa ora 17:00, pe terenul 1, pe care se disputa de la ora 15:00 partida dintre Thomaz Bellucci si Rafael Nadal.

Halep a batut-o anul trecut pe Cepelova la US Open in singura intalnire dintre cele doua de pana acum. „Nu m? gândesc c? pot repeta rezultatul de anul trecut, deocamdat? a?tept primul tur, s? v?d cât de bine joc ?i voi încerca s? câ?tig cât mai multe meciuri”, a spus Halep.

Andreea Mitu are programat al patrulea meci de pe 4 patru, cu Olga Govortsova din Belarus, locul 122 WTA, in timp ce Monica Niculescu o intalneste pe Monica Puig in al treilea meci de pe terenul 9. Partidele incep la ora 13:30 pe ambele terenuri.

Simona Halep si Monica Niculescu se vor intalni in turul urmator, daca vor trece mai departe.

20:26 29 Jun
Begu, in turul II

Irina Begu s-a calificat in turul II la Wimbledon, dupa ce a reusit sa o invinga pe Gavrilova, cu 7-6, 6-1

18:15 29 Jun
Mergea mai departe :)

Mergea s-a calificat mai departe la Wimbledon, dupa ce el si Bopanna au reusit sa castige duelul cu Smyczek / Vesely cu 6-3, 7-6(1), 6-1.

15:59 29 Jun
Dulgheru - Mladenovic 2-6, 1-6

16:34  MECI - Mladenovic se impune fara probleme in fata Alexandrei Dulgheru.

16:26 - Mladenovic pare ca o sa castige destul de usor acest meci, are 4-1 in setul 2.

16:15 - Dulgheru incepe slab si acest set, Mladenovic face break

16:03 - Re-break si SET pentru Mladenovic. 6-2

15:58 - Alexandra Dulgheru incearca o revenire, insa are o sarcina dificila. Dulgheru a facut break si scorul este 2-5

15:51 - Dulgheru castiga primul game, pe propriul serviciu. 1-5

15:47 - Un prim set aproape fara istoric! "Kiki" Mladenovic a spulberat-o pe Dulgheru, scorul e 0-5!

15:30 - A inceput meciul dintre Alexandra Dulgheru si frantuzoaica Mladenovic

15:58 29 Jun

Prima mare surpriza a turneului de la Wimbledon este data de eliminarea Flaviei Pennetta. Italianca a pierdut in trei seturi meciul cu Zarina Dyas, scor 3-6, 6-2, 4-6.

15:06 29 Jun
15:30 Alexandra Dulgheru - Kristina Mladenovic

Partida va incepe in jurul orei 15:30, dupa ce Timeea Babos s-a impus cu 7-6, 6-3 in duelul cu Petra Cetkovska.

Dulgheru si Mladenovic s-au mai intalnit de doua ori pan acum, scorul general fiind 1-1.

Alexandra a invins-o pe Mladenovic in 2009, la Bari, scor 6-0, 6-0, in timp ce frantuzoaica si-a luat revansa anul acesta, la Sydney: 3-6, 2-6.

14:08 29 Jun
Halep: "Mi-am imbunatatit serviciul, sper sa ma ajute pe iarba"

"Cred ca asa e stilul meu. Imi place sa joc rapid, aproape de linii, sa iau mingea repede. Cred ca sunt bine acum, joc stilul meu, sunt increzatoare, mi-am imbunatatit serviciul si asta ma poate ajuta pe iarba. Sunt increzatoare ca am avut rezultate bune anul trecut, dar este alt turneu, alt an. Este prea departe sa ma gandesc ca pot repeta acel rezultat, trebuie sa ma gandesc la primul tur deocamdata", a spus Simona Halep.

10:52 29 Jun
Simona, in continuare pe podiumul WTA

WTA a publicat astazi clasamentul actualizat al WTA. Simona Halep ramane pe locul 3, in timp ce Begu, Niculescu, Dulgheru si Mitu au cazut cate unul sau doua locuri.

Irina Begu a cazut de pe 30 pe 31, Monica Niculescu de pe 46 pe 48, Alexandra Dulgheru de pe 59 pe 60, in timp ce Andreea Mitu a picat de pe 70 pe 71.

Simona Halep si modelul Serena Williams

"Serena are doua titluri de Grand Slam in acest an, asa ca poate castiga si la Wimbledon. Este foarte buna. Este o mare campioana, are foarte multa putere si este si pe plan mental puternica.

O admir mult. Am invatat multe lucruri de la ea. Este cea mai buna jucatoare din lume", a spus Simona Halep.

21:05 28 Jun
Halep se pregateste cu Kvitova!

Simona Halep se pregateste pentru debutul de marti de la Wimbledon impreuna cu posibila adversara din semifinale. Simona s-a antrenat alaturi de Kvitova, cehoaica de pe locul 2 mondial in acest moment.

17:04 28 Jun
Begu si Dulgheru incep de luni!

Romanii intra de luni in competitie la Wimbledon. Irina-Camelia Begu si Alexandra Dulgheru se dueleaza la simplu, in timp ce Florin Mergea incepe la dublu.

Begu, favorita 29, o intalneste pe rusoaica Daria Gavrilova, pe terenul al saselea. Este a patra partida a zilei.

Dulgheru poate s-o razbune pe Simona Halep in fata Kristinei Mladenovic, locul 37 WTA. Este al doile meci al zilei de pe terenul sase pentru cele doua.

Mergea joaca alaturi de indianul Rohan Bopanna impotriva cuplului Tim Smyczek/Jiri Vesely (SUA/Cehia), in al doilea meci de pe terenul 19.

Primele meciuri ale zile sunt programate in jurul orei 13:30, ora Romaniei.

16:57 28 Jun
Masuri sportite de securitate la Wimbledon

Speriati de cele trei atentate teroriste de vineri, organizatorii turneului de la Wimbledon au decis sa sporeasca masurile de securitate. Guardian scrie ca organizatorii au revizuit planurile si ca numarul de agenti de securitate a fost marit. Mai mult, in jurul All England Lawn Tennis Club va sta si o echipa speciala de interventie, gata sa intervina in caz de orice situatie de urgenta. Mai multe strazi din zona de sud-vest a Londrei vor fi inchise.

"Am revizuit planurile operationale anterioare si le-am modificat acolo unde a fost necesar pentru a ne asigura ca putem livra o competitie sigura pentru 2015. Evenimentul din acest an va fi supravegheat de Politie proportional cu nivelul de amenintare actual", declara pentru cotidianul mai sus citat Stuart Macleod, seful operatiunilor locale.

Chiar David Cameron, premierul Marii Britanii, a declarat ca amenintarea terorista este reala.  "Este clar ca ne confruntam cu o amenintare grava in tara noastra si ne-am confruntat cu aceasta in ultimele luni si in ultimii ani".

Teroristii Statului Islamic au lovit vineri in Franta, Kuweit si Tunisia cu zeci de victime. Zeci de turisti britanici au fost masacrati pe o plaja in Tunisia.

17:37 27 Jun

Simona Halep, locul 3 WTA si cap de serie numarul 3 la simplu, a decis sa joace si la dublu, la Wimbledon, alaturi de Elena Bogdan, ele urmand a intalni in primul tur cuplul Su-Wei Hsieh/Flavia Pennetta (Taiwan/Italia), cap de serie numarul 7

De asemenea, la dublu vor juca si Irina Begu, MNonica Niculescu, Alexandra Dulgheru si Raluca Olaru. Acestea le au ca partenere pe Lara Arrubarrena, Olga Savciuk, Silvia Soler-Espinosa, respectiv chinezoaica Chen Liang.

Simona Halep a mai jucat in acest an la dublu alaturi de Alexandra Dulgheru (Miami), Belinda Bencic (Stuttgart), Schiavone (Roma), Heather Watson (Birmingham).

12:52 26 Jun

Andreea Mitu o intalneste pe Olga Govortsova din Belarus, locul 122 WTA.

12:51 26 Jun

Detinatoarea trofeului, Kvitova, o intalneste pe olandeza Bertens, 109 WTA.

12:50 26 Jun

12:48 26 Jun

Simona Halep poate sa pice cu Monica Niculescu in turul doi! Niculescu o intalneste pe Monica Puig, locul 91 WTA, in runda inaugurala!

12:45 26 Jun

SIMONA HALEP - JANA CEPELOVA in primul tur la Wimbledon.

Slovaca ocupa locul 106 in clasamentuL WTA! Cepelova a fost eliminata in saisprezecimi la Birmingham, dupa 1-6, 1-6 cu Mariana Duque-Marinoim. Cea mai buna performanta a carierei e locul 50 mondial si un tur 3 la Wimbledon

Halep a eliminat-o pe Cepelova anul trecut la US Open.

12:40 26 Jun

Irina Begu o poate intalni pe Maria Sharapova in turul 3! Romanca o intalneste pe rusoaica Daria Gavrilova, 21 de ani, locul 41 WTA.

12:38 26 Jun

Alexandra Dulgheru o intalneste in primul tur pe Kiki Mladenovic, 22 de ani, din Franta. Mladenovic este cea care a eliminat-o pe Simona Halep saptamana trecuta la turneul de la Birmingham!

12:35 26 Jun

Venus intalneste o americanca.

Alte meciuri din primul tur.

12:34 26 Jun

Serena Williams contra Margaritei Gasparyan din Rusia in primul tur.

Surorile Williams pot pica intre ele in runda a patra.

12:33 26 Jun

Halep poate sa o intalneasca cu Wozniaki in sferturi, daca ambele tenismene vor ajunge pana acolo.

12:32 26 Jun
Simona Halep, pe jumatate de tablou cu Kvitova

12:25 26 Jun

Simona Halep, Alexandra Dulgheru, Irina Begu sau Horia Tecau isi afla adversarii de la Wimbledon. A inceput tragerea masculina, cu meciuri ca  Murray - Mikhail,  Jo-Wilfried Tsonga v Gilles Muller sau Nadal - Thomaz Bellucci.

Next: 3. Vezi urmatoarea pagina »