Simona castiga turneul de la Bucuresti dupa o finala superba, in fata unor tribune pline! Simona Halep - Roberta Vinci 6-1 6-3

Bucharest Open Simona Halep Tenis
Live Blog

Romania te iubeste!

Data publicarii: Duminica 13 Iulie 2014, 16:47
Data actualizarii: Duminica 13 Iulie 2014, 18:53

Simona si-a aparat titlul castigat anul trecut, dupa ce a trecut in finala de italianca Roberta Vinci.

18:47 12 Jul

Simona Halep castiga primul game din setul decisiv, avand insa emotii - Monica Niculescu a avut minge de break!

18:41 12 Jul

Monica Niculescu reuseste sa salveze 4 mingi de break si castiga setul 2 cu scorul de 6-4!

18:27 12 Jul

Monica Niculescu revine in meci si reuseste un nou break si conduce pentru prima data in acest meci

18:13 12 Jul

Simona Halep parea sa se fi desprins si in setul secund dupa ce a facut break si s-a dus la 3-1, insa Monica Niculescu a reusit imediat un re-break

17:55 12 Jul

Adversara castigatoarei acestui meci din finala, italianca Roberta Vinci, a vorbit dupa calificarea in ultimul act: "Nu va fi presiune. E bine insa pentru turneu si fantastic pentru public faptul ca in finala va juca o romanca. Insa repet, pentru mine nu e nicio presiune. Simona e o jucatoare formidabila, la fel si Monica. Va fi dificil pentru mine cu oricare dintre ele. Cred ca va fi o presiune mai mare pentru ele decat pentru mine. Simona e favorita numarul 1, e romanca si in cazul in care va ajunge in finala cu siguranta va avea presiune. E adevarat insa ca ea a castigat foarte mult anul acesta. Vom vedea ce va fi in finala" a spus Vinci.

17:47 12 Jul

Simona Halep castiga primul set al meciului cu 6-2 - Monica Niculescu a salvat o minge de set, insa pana la urma s-a impuns Simona

17:37 12 Jul

Monica Niculescu reuseste sa-si castige serviciul cu dificultate si scorul este 4-2

17:28 12 Jul

Simona controleaza meciul si se duce la 2 game-uri de victoria in primul set

17:17 12 Jul

Simona reuseste sa faca break pe serviciul Monicai

17:13 12 Jul

Inceput frumos de meci, Monica Niculescu a avut minge de break, Simona Halep a revenit si si-a facut serviciul

17:10 12 Jul

A inceput partida! Simona Halep serveste prima

17:03 12 Jul

Simona Halep si Monica Niculescu sunt gata de semifinala! Cele doua au intrat pe teren si se pregatesc de meci

16:45 12 Jul

Italianca Roberta Vinci, a doua favorita a turneului, a reusit sa se califice in finala turneului de la Bucuresti. Ea a invins-o in 2 seturi cu 6-1, 6-3 pe Kristina Kucova

22:09 11 Jul

Program de joc - Sambata, 12 iulie 2014

Arena Centrala, incepand cu ora 3:00 pm
K Kucova (SVK) vs [2] R Vinci (ITA)

Nu inainte de ora 5:00 pm

[1] S Halep (ROU) vs M Niculescu (ROU)

[1] K Piter (POL) / O Savchuk (UKR) vs [WC] E Bogdan (ROU) / A Cadantu (ROU)

Terenul 1, incepand cu ora 3:00 pm

C Buyukakcay (TUR) / K Knapp (ITA) vs P Kania (POL) / A Tatishvili (USA)

21:21 11 Jul

GAME, SET si MECI Simonaaaaaa! 6-3, 6-1 impotriva Larei Arruabarrena! Maine, Simona Halep o intalneste pe Monica Niculescu in semifinalele Bucharest Open.

21:17 11 Jul

Halep s-a suparat dupa punctul pierdut si a reusit un nou break. Acum serveste pentru MECI!

21:13 11 Jul

Arruabarrena a reusit punctul meciului! Ea a facut break dupa o lovitura superba, dupa urcarea Simonei la fileu. Chiar si Simona a aplaudat-o pe adversara din Spania. E 4-1 in setul doi.

21:11 11 Jul

Simona se indreapta cu pasi mari spre semifinala cu Monica Niculescu. E 4-0 in setul doi iar Simona serveste pentru 5-0.

21:06 11 Jul

Am revenit dupa o scurta pana de internet :) Simona Halep a castigat primul set, scor 6-3 si conduce in setul al doilea cu 2-0.

20:45 11 Jul

Cel mai greu punct castigat de Halep in acest meci s-a incheiat cu AS. Halep a salvat o minge de break si s-a distantat la 4-2.

20:38 11 Jul

3-2 pentru Simona Halep! Arruabarrena si-a castigat serviciul, dar a facut-o greu. Halep are un inceput excelent de meci si pare ca a trecut definitiv peste accidentarea suferita in semifinalele de la Wimbledon.

20:34 11 Jul

GAME Halep, cu un punct superb castigat de Simona, dupa un lob trimis de spanioloaica de la fileu.

20:30 11 Jul

BREAK pentru Simona Halep! Romanca a preluat conducerea dupa un punct castigat la fileu.

20:28 11 Jul

E 1-1 la game-uri, cu cateva lovituri superbe de rever ale Simonei Halep.

20:27 11 Jul

Jucatoarea din Spania si-a castigat serviciul. E 1-0 pentru Arruabarrena iar Simona Halep serveste.

20:24 11 Jul

A inceput! Arruabarrena serveste in primul game al partidei.

20:13 11 Jul

Roberta Vinci s-a impus in doua seturi pana la urma. A fost 7-5; 6-3 in fata Petrei Cetkovska. Urmeaza meciul Simonei Halep in cateva minute!

19:04 11 Jul

Meciul Simonei se amana pana dupa ora 20:00. Acum are loc duelul dintre Vinci si Cetkovska, un meci strans cu sanse mari sa ajunga in setul 3.

18:22 11 Jul

Simona intra in arena dupa ora 19.00. Ea a petrecut azi mai multe ore alaturi de fani.

18:09 11 Jul

Monica Niculescu s-a calificat dramatic in semifinalele Bucharest Open, acolo unde o poate intalni pe Simona Halep. Niculescu a castigat la tie-break in decisiv: 6-2, 2-6; 7-6.

17:00 11 Jul

Monica Niculescu a pierdut setul doi cu Polona Hercog. Jucatoarea din Slovenia are ceva probleme medicale, insa ea a putut sa joace in continuare in setul 3.

08:49 11 Jul

Monica Niculescu joaca la 15:00, Simona Halep dupa ora 19:00

Pe terenul central sunt programate trei meciuri din sferturile de finala ale probei de simplu.

Astfel, de la ora 15.00 Monica Niculescu va juca impotriva Polonei Hercog. Cel de-al doilea meci, care nu va incepe inainte de ora 17.00, le va opune pe Petra Cetkovska (Cehia, cap de serie numarul 7) si invingatoarea partidei dintre Silvia Soler-Espinosa (Spania) si Roberta Vinci (Italia, cap de serie numarul 2).

Ultimul meci al zilei de pe Terenul Central va avea loc nu inainte de ora 19.00, intre Simona Halep si Lara Arruabarrena (Spania).

Pe Terenul 1, de la ora 15.00, Kristina Kucova (Slovacia) o va intalni pe Danka Kovinici (Muntenegru), in cel de-al patrulea sfert de finala.

Partida va fi urmata de intalnirea de dublu dintre Katarzyna Piter/Olga Savciuk (Polonia/Ucraina, cap de serie numarul 1) si Kiki Bertens/Tamira Paszek (Olanda/Austria).

Pe terenul doi, de la ora 15.00 vor avea loc meciurile de dublu din sferturile de finala care nu s-au disputat, joi, din cauza ploii, Cagla Buyukakcay/Karin Knapp (Turcia/Italia) - Irina-Camelia Begu/Maria Irigoyen (Romania/Argentina, cap de serie numarul 4) si Ioana-Raluca Olaru/Valeria Solovieva (Romania/Rusia) - Elena Bogdan/Alexandra Cadantu (Romania/Romania).

Next: 3. Vezi urmatoarea pagina »