Serena Williams, ELIMINATA IN TURUL 3 la Melbourne de jucatoarea pe care o invingea cu 6-1, 6-0 acum patru luni

Qiang Wang Serena Williams Serena Williams eliminare Australian Open 2020 Serena Williams Qiang Wang Tenis WTA Tenis Serena Williams eliminare Australian Open 2020 Qiang Wang
Data publicarii: Vineri 24 Ianuarie 2020, 07:46
Data actualizarii: Vineri 24 Ianuarie 2020, 09:25

Meciului i-au lipsit doar 17 minute pentru a ajunge la borna de trei ore.

Serena Williams a fost eliminata in turul 3 la Melbourne de numarul 29 WTA, Qiang Wang, scor 4-6, 7-6, 5-7.

Chinezoaica a castigat o partida extrem de echilibrata, care s-a intins pe durata a doua ore si 43 de minute. Victoria lui Wang este si mai impresionanta in conditiile in care Serena o invinsese la US Open 2019 cu 6-1, 6-0 in doar 44 de minute.

Serena Williams a comis 56 de greseli nefortate, fata de cele 20 facute de asiatica, iar la capitolul lovituri direct castigatoare scorul a fost 43-25 pentru americanca.

Doua break-uri au fost suficiente pentru Wang in meciul cu Serena Williams

Wang a avut nevoie de un singur break pentru a transa in favoarea ei soarta primului set si a servit pentru meci la 5-4 in setul 2, dar Serena a revenit in meci, impingand mansa in tiebreak, unde a cedat doar doua mingi.

In decisiv s-a mers din nou cu serviciul, iar Wang a facut break-ul tocmai in ultimul game al meciului, fructificand cea de-a treia minge de meci.

In optimi, Qiang Wang va juca cu tunisianca Ons Jabeur, numar 78 WTA, care a eliminat la randul sau un nume mare pe tabloul feminin, invingand-o 7-5, 3-6, 7-5 pe Caroline Wozniacki

"Ei bine, cu siguranta ma voi antrena maine. Nu pot sa las asta sa se intample din nou", a spus Serena Williams dupa meci.