Schimbare ISTORICA in tenis! Dispar meciurile MARATON: ce se va intampla in setul decisiv

Simona Halep Australian Open Lauren Davis Wimbledon WTA Tenis Schimbare ISTORICA in tenis! Dispar meciurile MARATON: ce se va intampla in setul decisiv
Data publicarii: Vineri 19 Octombrie 2018, 14:06
Data actualizarii: Vineri 19 Octombrie 2018, 14:10

Organizatorii de la Wimbledon au adoptat o decizie istorica vineri.

Reprezentantii celui de-al treilea turneu de Grand Slam al sezonului au hotarat sa faca o schimbare importanta in formatul meciurilor din cadrul intrecerii care are loc in fiecare an la All England Club.

Asadar, partidele ajunse in setul decisiv nu se vor mai disputa la infinit, pana cand un tenismen se distanteaza la doua game-uri, ci pana la scorul de 12-12. Daca se va ajunge la acest scor, mai departe se va juca tie-break.

Organizatorii au luat aceasta hotarare din cauza semifinalei dintre Kevin Anderson si John Isner, care a durat nu mai putin de 6 ore si 36 de minute, fiind castigata de sud-african in setul decisiv cu 26-24, insa in finala nu a mai putut da randamentul asteptat. La Wimbledon a avut loc si cel mai lung meci din istorie, cel dintre John Isner si Nicolas Mahut, disputat pe durat a 3 zile in 2010 si incheiat cu scorul de 70-68 in setul decisiv.

Si Simona Halep a avut un meci maraton anul acesta. Nu la Wimbledon, ci la Australian Open - a fost 15-13 in setul decisiv cu Lauren Davis.