GALERIE FOTO „Să nu se înțeleagă asta” Ce a cerut Gabriela Ruse după ce i-a dat o replică tare lui Horia Tecău

„Să nu se înțeleagă asta” Ce a cerut Gabriela Ruse după ce i-a dat o replică tare lui Horia Tecău Tenis

Gabriela Ruse le-a cerut iubitorilor sportului românesc să înțeleagă de ce a absentat din echipa națională de tenis feminin a României.

Gabriela Ruse (27 de ani, 85 WTA) a abordat unul dintre subiectele sensibile ale momentului, în tenisul românesc, chiar după una dintre cele mai neașteptate înfrângeri suferite.

După ce a jucat semifinală în turneul WTA 250 de la Rouen, unde a cedat în fața ulterioarei campioane, Elina Svitolina, jucătoarea din București a cedat în primul tur al calificărilor turneului WTA 1000 de la Madrid, în favoarea unei jucătoare clasate pe locul 625 în clasamentul mondial.

În febra acestui eșec dureros, Gabriela Ruse s-a referit și la absența sa din echipa României de Cupa Billie Jean King.

Gabriela Ruse, replică pentru Horia Tecău, care a dezaprobat abordarea de a refuza echipa națională

În grupa finală de baraj, în care țara noastră a cedat confruntările cu selecționatele Canadei și Japoniei, Gabriela Ruse nu a putut să evolueze inclusiv din cauza limitărilor fizice pe care le-a avut în perioada recentă.

În contextul în care căpitanul nejucător, Horia Tecău, a declarat înainte de deplasarea la Tokyo că nu înțelege refuzurile celor mai bune jucătoare de a veni la națională, Gabriela Ruse i-a oferit o replică.

„Mie nu-mi place această abordare, adică să vii la echipa națională doar când contextul este favorabil pentru tine. Am fost și eu jucător și mi-am dorit foarte mult să joc la națională,” spunea Horia Tecău, cuvinte neînțelese de Gabriela Ruse, care s-a declarat dezamăgită.

Gabriela Ruse: „M-a şi durut puţin acea declaraţie a lui, pentru că am venit mereu cu sufletul deschis.”

„Am văzut declaraţia lui Horia, ce pot să zic, câteodată am aşa impresia că nu a fost jucător şi nu înţelege situaţia. Şi pentru noi, să mergem să jucăm în Japonia pe o altă suprafaţă, pe un alt continent, schimbând deja de zece ori fusul orar, nu e uşor.

Adică toate lucrurile astea se simt, şi pentru mine scopul principal a fost să mă calific la Roland Garros pe tabloul principal.

M-a şi durut puţin acea declaraţie a lui, pentru că am venit mereu cu sufletul deschis. S-a întâmplat o dată sau de doua ori să nu pot participa.

Gabriela Ruse

  • Gabriela ruse rou rouen 2025 smash

„Să nu se înţeleagă faptul că nu vreau să joc pentru ţara mea.”

Plus că la mine, eu n-am putut să particip din cauza accidentării de la Miami, eu n-am ştiut dacă o să fiu disponibilă să pot participa la Fed Cup.

Priorităţi, în primul rând. Dar să nu se înţeleagă faptul că nu vreau să joc pentru ţara mea. Iubesc să joc pentru ţara mea şi probabil că sunt cele mai frumoase momente din cariera unui sportiv. Câteodată, trebuie să pui în balanţă lucrurile. Ce e câteodată bine pentru tine şi ceea ce nu este atât de bine,” a declarat Gabriela Ruse, pentru Antena Sport.

Publicitate
Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!