VIDEO Punctul turneului, meciul sezonului?! Medvedev l-a întors pe Aliassime de la 0-2 la seturi în 4 ore și 42 de minute de joc

Australian Open 2022 Daniil Medvedev Felix Auger-Aliassime Semifinale Australian Open Tenis ATP Tenis
Data publicarii: Miercuri 26 Ianuarie 2022, 15:30
Data actualizarii: Miercuri 26 Ianuarie 2022, 15:31

Australian Open 2022 și-a stabilit toți semifinaliștii, după ce Daniil Medvedev l-a eliminat pe Auger-Aliassime, scor 3-2 la seturi.

Finalistul ediției precedente a Openului Australian, Daniil Medvedev (25 de ani, 2 ATP) a revenit incredibil și l-a întors de la 0-2 la seturi pe Felix Auger-Aliassime (21 de ani, 9 ATP) în sferturile AO 22, scor 6-7, 3-6, 7-6, 7-5, 6-4, în 4 ore și 42 de minute de joc.

Eliminat de Medvedev în semifinalele US Open 2021, Felix Auger-Aliassime a trecut agonizant pe lângă revanșă, ratând o minge de meci în setul 4, la scorul de 5-4, moment capitalizat de tenismenul rus, care s-a desprins rapid în debutul setului decisiv.

Punctul începutului de an s-a jucat în Aliassime - Medvedev

La 4-4 în primul set, Felix Auger-Aliassime și Daniil Medvedev au jucat cel mai spectaculos punct al turneului de până în acest moment. Raliul loviturilor perfect executate de cei doi tenismeni a inclus o scurtă perfect lovită de canadian, un sprint extraordinar al rusului, încheiat cu o contra-scurtă controlată exemplar și, nu în ultimul rând, o viteză de reacție fabuloasă a tânărului Felix Auger-Aliassime.

Cu un simt intuitiv ieșit din comun, Auger-Aliassime s-a retras la timp pentru a trimite mingea pentru o ultimă dată în acest punct peste fileu, adjudecându-și un boost de moral care i-a permis, mai apoi, să câștige primele două seturi.

Semifinalele Australian Open 2022

Joi, 27 ianuarie

• 10:30 - Ashleigh Barty (1 WTA) - Madison Keys (51 WTA)
  • urmat de - Danielle Collins (30 WTA) - Iga Swiatek (9 WTA)

Vineri, 28 ianuarie

• Stefanos Tsitsipas (4 ATP) - Daniil Medvedev (2 ATP)
  • Rafael Nadal (5 ATP) - Matteo Berrettini (7 ATP)

Daniil Medvedev - principal favorit la câștigarea ediției din acest an al Openului Australian - va juca a doua semifinală la Melbourne în al doilea an consecutiv.

Vineri, 28 ianuarie, Daniil Medvedev va primi replica grecului Stefanos Tsitsipas, care l-a învins pe italianul Jannik Sinner în minim de seturi, scor 6-3, 6-4, 6-2. Medvedev îl conduce pe Tsitsipas cu 6-2 la meciurile directe.