Nole, campion pentru a patra oara la Indian Wells! Sarbul a razbunat infrangerea Jelenei Jankovic si l-a invins pe Federer

Novak Djokovic Indian Wells Roger Federer Tenis
Data publicarii: Luni 23 Martie 2015, 08:36
Data actualizarii: Luni 23 Martie 2015, 08:48

Simona Halep a invins-o pe sarboaica Jelena Jankovic in finala turneului de la Indian Wells. Daca la feminin s-au consolat doar cu locul 2, sarbii au cucerit turneul californian la baieti, prin cel mai bun jucator al lumii, Novak Djokovic.

Cei mai buni jucatori ai lumii la ora actuala s-au duelat in finala turneului de la Indian Wells, una dintre cele mai importante competitii de masters ale circuitului ATP.

La 33 de ani, elvetianul Roger Federer, locul 2 mondial, a atacat pentru a 15-a oara titlul turneului de la Indian Wells, dar s-a lovit de mai tanarul sau rival, Novak Djokovic.

Federer a pierdut meciul disputat impotriva numarului 1 mondial dupa doua ore si douazeci de minute, scor 3-6, 7-5, 2-6. Djokovic a dat impresia ca poate castiga meciul in doua seturi, insa Federer a avut o revenire de senzatie in setul al doilea si a castigat la tiebreak.

Djokovic a revenit, insa, si el in setul al treilea si a castigat cea de-a 12-a finala disputata impotriva lui Roger Federer, dupa ce il invinsese pe elvetian si la Dubai, scor 6-3, 7-5.

Pentru tenismenul sarb a fost cea de-a patra victorie la Indian Wells, dupa ce a mai ridicat trofeul si in 2008, 2011 si 2014. Acesta a pierdut o singura finala la turneul californian.