Kyrgios îi invită la calm pe cei care îl văd invincibil pe Alcaraz: „Așa ziceam și despre Medvedev”

Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 08 Iunie 2023, 17:06
Data actualizarii: Joi 08 Iunie 2023, 16:59

Nick Kyrgios nu îl vede invincibil pe Carlos Alcaraz, în ciuda faptului că nu vede vreo slăbiciune în jocul său actual.

Nick Kyrgios apreciază forma extraordinară arătată de Carlos Alcaraz, în ediția 2023 a turneului de la Roland Garros, dar nu crede în perspectivele fanilor care îl văd invincibil pe tenismenul iberic.

Nick Kyrgios: „Nu zic că văd vreo slăbiciune în jocul lui Alcaraz, dar va părea invincibil doar până când cineva i le va expune.”

„Ce slăbiciuni văd fanii tenisului în jocul lui Carlos Alcaraz?” a fost întrebarea pusă de un jurnalist pe Twitter, notează Sportskeeda

Nicholas Kyrgios nu a evitat ocazia și a răspuns: „Am spus lucruri similare despre Medvedev, odată. Nu zic că văd vreo slăbiciune, dar va părea invincibil doar până când cineva i le va expune,” a punctat Kyrgios, considerând că este doar o chestiune de timp până când încrederea și forma tânărului jucător din Murcia vor vedea un regres.

Alcaraz l-a învins pe Tsitsipas în două ore și douăsprezece minute

Carlos Alcaraz (20 de ani, 1 ATP) a jucat un tenis extraordinar în sfertul de finală al turneului de la Roland Garros, câștigat în minimum de seturi în detrimentul numărului 5 mondial, Stefanos Tsitsipas (24 ATP), scor 6-2, 6-1, 7-6 (5).

Doar 2 ore și 12 minute a durat partida din faza ultimilor opt, cu mențiunea că Alcaraz a risipit un avantaj de trei game-uri, în setul trei, în care a condus cu 6-2, 6-1, 5-2, dar nu a reușit să încheie partida în mai puțin de o oră și patruzeci de minute.

• 6 break-uri și 36 de lovituri direct câștigătoare a reușit Alcaraz, în sfertul cu Tsitsipas.