Camila Giorgi Jaqueline Cristian Tenis WTA WTA Linz Tenis
Data publicarii: Miercuri 08 Februarie 2023, 22:50
Data actualizarii: Miercuri 08 Februarie 2023, 22:50

Camila Giorgi a pierdut doar trei game-uri, în cele 65 de minute de joc disputat împotriva româncei Jaqueline Cristian, în șaisprezecimile turneului WTA 250 de la Linz.

Doar 65 de minute a măsurat durata partidei câștigate de Camila Giorgi (31 de ani, 73 WTA), în detrimentul româncei Jaqueline Cristian (24 de ani, 193 WTA), din faza șaisprezecimilor de finală a turneului WTA 250 de la Linz, Austria.

Finalistă a acestei competiții, în ediția din 2021, Jaqueline Cristian și-a pierdut de patru ori serviciul în fața jucătoarei din Peninsula Italică, aspect care a condus la o înfrângere clară, scor 6-1, 6-2.

Jaqueline Cristian, la a cincea înfrângere în sezonul 2023

„Camila Giorgi mătură cu Jaqueline Cristian,” a titrat Eurosport Italia, după succesul în minim de seturi asigurat de Giorgi.

Începutul sezonului 2023 nu a arătat bine pentru Jaqueline Cristian, care are palmares negativ - 3 victorii și 5 înfrângeri. În runda inaugurală a Openului Australiei, Cristian a fost învinsă, 6-0, 6-1, de către Jessica Pegula.