FED CUP Mihaela Buzarnescu - Karolina Pliskova 1-6, 4-6 | Cehia castiga primul meci al intalnirii prin racheta numarul 1 a sa

Simona Halep fed cup Karolina Pliskova Mihaela Buzarnescu Romania - Cehia Tenis FED CUP LIVE: ACUM Mihaela Buzarnescu - Karolina Pliskova 0-0 | Simona Halep joaca in al doilea meci, cu Siniakova
Data publicarii: Sambata 09 Februarie 2019, 13:20
Data actualizarii: Sambata 09 Februarie 2019, 15:43

Echipa Romaniei de Fed Cup intalneste campioana en-titre, Cehia, la Ostrava!

FED CUP LIVE: MIHAELA BUZARNESCU - KAROLINA PLISKOVA

Setul 2

• FED CUP LIVE Mihaela Buzarnescu - Karolina Pliskova, sambata, 14:00 | Miki incepe batalia cu cehoaicele, Halep joaca apoi cu Siniakova. Istoricul intalnirilor directe

4-6 Set si meci Pliskova
4-5
Pliskova face break
4-4
Lupta crancena in acest set secund. Se merge cap la cap
4-3
Miki se apropie de punctul culminant al acestui set. Ea poate egala la seturi si se vede clar ca increderea ei a crescut
3-3
Pliskova egaleaza inca o data
3-2
Mihaela Buzarnescu isi mai adjudeca un game pe propriul serviciu. Increderea ei e tot mai mare in acest set secund
2-2
Pliskova egaleaza si se afla in continuare la conducerea jocului, chiar daca a scazut putin nivelul fata de primul set

1-5
Mihaela Buzarnescu reuseste sa isi castige serviciul pentru prima data in acest meci. Deja 30 de minute de joc
0-5
Cehoaica Pliskova este in acest moment cu un nivel peste Buzarnescu si se indreapta catre un set la zero
0-4
Karolina Pliskova este dezlantuinta, iar Mihaelei Buzarnescu ii este greu sa ii faca fata cehoaicei
0-3
Pliskova incepe sa joace tot mai dezinvolt dupa un prim game in care presiunea propriului public a parut ca o apasa
0-2
Pliskova face break in uralele publicului zgomotos de la Ostrava
0-1
Mihaela Buzarnescu rateaza doua sanse de break intr-un game maraton, apoi Pliskova isi adjudeca game-ul pe propriul serviciu

FED CUP LIVE: ROMANIA - CEHIA

Prima jucatoare a Romaniei care va evolua pe Ostravar Arena este Mihaela Buzarnescu, locul 29 WTA. Sportiva noastra, in varsta de 30 de ani, o va intalni pe racheta numarul 1 a Cehiei, Karolina Pliskova, locul 5 WTA. Partida dintre cele doua va incepe la Ostrava de la ora 14, ora Romaniei.

Mihaela vine dupa 6 meciuri pierdute in circuit, dupa accidentarea suferita la Montreal, insa ultima partida disputata ii da incredere. Romanca era cat pe ce s-o elimine la Australian Open in primul tur pe Venus Williams, insa americanca a revenit si s-a impus in trei seturi. Mihaela a declarat ca se simte bine si ca este pregatita pentru un duel de o asemenea importanta, mai ales ca este pentru prima data cand evolueaza la simplu pentru Romania in Fed Cup.

Prima data cand Mihaela a jucat in Fed Cup a fost in meciul cu Elvetia de anul trecut. Atunci, Miki a jucat in proba de dublu alaturi de Sorana Cirstea. Mihaela Buzarnescu si Karolina Pliskova s-au mai intalnit in circuit de doua ori pana in prezent. De fiecare data, cehoaica s-a impus, insa in ambele ocazii s-a jucat pe iarba, iar romanca i-a luat set adversarei: 6-4, 3-6, 5-7 la Nottingham in 2012 si 6-3, 6-7, 1-6 la Wimbledon in 2018.

Pe langa prezenta capitanului nejucator al echipei de Fed Cup a Cehiei, Petr Pala, Pliskova o are alaturi la Ostrava si pe antrenoarea ei din circuit, spaniola Conchita Martinez.

Mihaela a declarat deja ca increderea este la cote inalte. Ea a afirmat ca in Fed Cup, locul ocupat in clasament nu mai conteaza, iar hardul este suprafata ei preferata, fapt care constituie un avantaj urias. "Cand am jucat cu ea la Wimbledon am fost foarte aproape sa o inving si asta imi da incredere. Hard este una dintre suprafetele mele preferate. Nu este usoara aceasta suprafata, dar trebuie sa ne adaptam. La final vom vedea rezultatul", a spus Mihaela intr-o conferinta de presa.

La randu-i, Pliskova a vorbit si ea despre meciul cu Mihaela Buzarnescu. "Va fi un tenis mai frumos impotriva Mihaelei decat daca as fi jucat contra Monicai Niculescu. Daca as fi fost capitan nejucator al Romaniei, as fi pus-o pe Niculescu sa joace cu mine. Mihaela e o jucatoare buna, stangace, evolueaza bine si la dublu", a spus Karolina Pliskova, intr-o conferinta de presa.

Dupa meciul dintre Mihaela Buzarnescu si Karolina Pliskova, Simona Halep va incerca si ea aduca un punct pentru Romania. Racheta numarul 1 a Romaniei o va intalni in al doilea meci al zilei la Ostrava pe Katerina Siniakova.

In a doua zi a intalnirii, duminica, Simona Halep si Karolina Pliskova se vor intalni in partida vedeta a confruntarii. Dupa, vor intra pe teren Mihaela Buzarnecu si Katerina Siniakova, pentru ca mai apoi sa aiba loc meciul de dublu, cel dintre Krejcikova/Siniakova si Begu/Niculescu. Castigatoarea acestei confruntari se va califica in semifinale, in timp ce invinsa va disputa barajul pentru mentinerea in Grupa Mondiala 1 a Fed Cup.