Halep, eliminata de Mladenovic dupa 3-6 3-6. Simona a parut ca a iesit de pe teren accidentata

Simona Halep Indian Wells Irina Begu Monica Niculescu Sorana Cirstea Tenis
Live Blog
Indian Wells
Data publicarii: Luni 13 Martie 2017, 21:46
Data actualizarii: Marti 14 Martie 2017, 00:00

Urmarim si comentam impreuna parcursul romancelor la Indian Wells pe www.sport.ro si Facebook/Sport.ro

00:00 14 Mar
Simona Halep a fost invinsa categoric de Mladenovic, cu scorul de 6-3 6-3. Romanca a salvat mai multe mingi de meci pana sa fie invinsa in o ora si 44 de minute.
09:50 13 Mar

HALEP JOACA AZI, NU INAINTE DE ORA 22:00

Simona Halep, cap de serie numarul 4 si locul 4 WTA, o va intalni, luni, nu inainte de ora 23.00, pe Kristina Mladenovic (Franta), favorita 28 si pozitia 26 in ierarhia mondiala, in turul trei la turneul de categorie Premier Mandatory de la indian Wells (SUA).

Meciul dintre cele doua este al doilea pe terenul 3. In meciul de deschidere de pe aceasta arena, Julia Goerges (Germania), locul 50 WTA, o va intalni pe Lauren Davis (SUA), pozitia 38 in clasamentul mondial, iar castigatoarea ar putea fi adversara Simonei Halep in turul patru.

Halep si Mladenovic s-au mai intalnit de trei ori pana acum, jucatoarea franceza impunandu-se de doua ori. Ultimul meci dintre cele doua a avut loc in 2015, la Cincinnati, cand Halep a castigat, scor 7-5, 5-7, 6-4.

Perechea Florin Mergea/Aisam-Ul-Haq Qureshi (Romania/Pakistan) va intalni, in jurul orei 22.30, cuplul Gilles Muller/Sam Querrey (Luxemburg/SUA), in turul doi. Partida va fi a doua pe terenul 4, dupa un meci de dublu feminin.

Perechea Horia Tecau/Jean-Julien Rojer (Romania/Olanda) va juca, marti dimineata, in jurul orei 06.00, împotriva cuplului britanic Daniel Evans/Andy Murray, tot in turul secund. Meciul este ultimul pe terenul 2.

BEGU, ELIMINATA

Jucatoarea de tenis Irina-Camelia Begu, cap de serie numarul 29 si locul 32 WTA, a fost invinsa, duminica, de Karolina Pliskova, a treia favorita a competitiei si pozitia a treia in ierarhia mondiala, in turul trei al turneului de categorie Premier Mandatory de la indian Wells (SUA).

Pliskova s-a impus cu scorul de 6-4, 7-6 (2), dupa doua ore de joc.

Pentru performanta reusita la indian Wells, Begu va primi 65 de puncte WTA si un cec in valoare de 41.350 de dolari.

Karolina Pliskova o va intalni in turul patru pe Timea Bacsinszky (Elvetia), cap de serie numarul 15 si locul 16 WTA, care a trecut, cu scorul de 6-3, 5-7, 7-6 (8), de Kiki Bertens (Olanda), favorita 18 si pozitia 20 in clasamentul mondial.
04:16 12 Mar

Simona Halep, victorie clara si calificare in turul 3

Simona Halep a invins-o in doua seturi pe croata Donna Vekici, locul 86 WTA, scor 6-4, 6-1, la capatul unui meci care a durat o ora si 11 minute.

In turul trei, Simona Halep o va intalni pe sportiva franceza Kristina Mladenovic, locul 26 mondial, care a trecut de germana Annika Beck, locul 61 mondial, scor 6-0, 7-5.

Victoria Simonei vine la doar o zi dupa decesul bunicului sau. DETALII AICI

09:22 11 Mar
Marius Copil a fost eliminat in primul tur de Horacio Zeballos, scor 6-7, 7-6, 4-6.
08:46 11 Mar
Simona Halep joaca in noaptea de sambata spre duminica in compania croatei Donna Vekici, locul 86 WTA.
08:45 11 Mar
Irina Begu s-a calificat in turul 3 la Indian Wells, unde o va intalni pe Karolina Pliskova.

Begu a invins-o noaptea trecuta pe americanca Louisa Chirico (65 WTA), scor 6-1, 7-5.

Monica Niculescu a fost eliminata de Timea Bacsinszky in turul doi, scor 5-7, 2-6.
21:22 10 Mar
Pentru ca a ajutat-o sa-si revina, Halep si-a scos preparatorul fizic la o plimbare cu decapotabila. Halep si-a spionat adversara din turul 2 pe un ecran urias!

17:10 10 Mar
La ce ore joaca romanii la Indian Wells

Monica Niculescu - Timea Bacsinszky - azi dupa ora 22:30
***Monica este al doilea meci pe terenul numarul 7, dupa Renzo Olivo - Jiri Vesely, meci care incepe la 21:00

Marius Copil - Horacio Zeballos - sambata dimineata dupa ora 03:00
***Marius joaca tot pe terenul 7, la 2 meciuri dupa Monica, Sara Errani - Barbora Strcova si un meci de dublu masculin

Irina Begu - Louisa Chirico - sambata dimineata dupa 03:00
***Irina joaca pe terenul numarul 3, fiind ultimul meci al zilei. Inaintea sa se joaca 2 meciuri la simplu masculin, unul la dublu si Cibulkova - Ostapenko

Simona Halep - Donna Vekic - sambata seara la 21:00
***Simona deschide ziua la Indian Wells
16:56 10 Mar
Halep, jonglerii cu mingi de tenis si...avocado

Simona Halep si alte cateva jucatoare din circuitul WTA au luat parte la o provocare la Indian Wells. Acestea au fost puse sa jongleze cu mingi de tenis, avocado si baloane umplute cu apa.

Garbine Muguruza si Angelique Kerber s-au descurcat cel mai bine.

Simona a reactionat amuzant atunci cand a primit fructele de avocado: "Le putem manca?".
16:53 10 Mar
Bouchard e OUT

Eugenie Bouchard a fost eliminata repede de la Indian Wells. Jucatoarea canadiana a cedat in fata Annikai Beck, in trei seturi, scor 6-3, 2-6, 2-6.

In runda urmatoare, Beck o va intalni pe Kiki Mladenovic, iar castigatoarea dintre cele doua va juca impotriva Simonei Halep, daca romanca va trece de Donna Vekic.
16:52 10 Mar
Halep - Vekic, in turul 2

Simona Halep si-a aflat prima adversara de la Indian Wells. Croata Donna Vekic ii va iesi in cale.

Vekic, in varsta de doar 20 de ani, a eliminat-o in primul tur pe americanca Alison Riske, scor 6-3, 7-6.

Halep si Vekic s-au mai intalnit o singura data, in urma cu mai bine de 3 ani. Atunci, Vekic avea doar 17 ani, iar Simona a invins-o lejer, in doua seturi.
23:20 08 Mar
Sorana, eliminata de Monica Niculescu

Monica Niculescu, locul 45 WTA, a invins-o, miercuri, cu scorul 4-6, 6-3, 6-1, pe Sorana Cirstea, locul 66 WTA, in prima mansa a turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells.

Competitia californiana a inceput pe Stadium 2 de la Indian Wells Tennis Garden cu un duel suta la suta romanesc. Monica Niculescu si Sorana Cirstea au oferit putinilor spectatori care au populat arena de 8.000 de locuri un meci echlibrat si cu unele momente de buna calitate.

Cele doua jucatoare au etalat tenisul lor obisnuit. Monica Niculescu a evoluat mai defensiv, dar cu ruperi de ritm si lovituri variate, in timp ce Cirstea a jucat agresiv, si-a asumat riscuri, cautand mereu lovitura decisiva. Castig de cauza au avut tenacitatea si rabdarea Monica Niculescu, in detrimentului jocului oscilant al Soranei.

Cirstea a castigat primul set dupa doua serii de break-rebreak, prima chiar la strat si a doua la 3-2, pentru jucatoarea mai slab clasata. Un nou break in ghemul al zecelea a dus setul in dreptul Soranei Cirstea, cu 6-4, dupa aproape 47 de minute.

Apoi agresivitatea Soranei a scazut, jocul ei a fost inundat de greseli, mai ales cel de la fileu, astfel ca Monica Niculescu a preluat initiativa. Sportiva din Slatina a inceput cu break si setul al doilea, a repetat reusita la 5-3 si a egalat situatia, dupa o ora si 25 de minute de la start.

Decisivul a fost un monolog al Monica Niculescu, care a cedat doar un ghem, pe propriul serviciu, la 2-0 pentru ea. Niculescu s-a impus dupa un meci de o ora si 50 de minute.

In faza urmatoare, ea va evolua cu elvetianca Timea Bacsinszki, locul 16 WTA si cap de serie numarul 15, care a stat in mansa inaugurala. Monica Niculescu are 4-3 in intalnirile directe cu jucatoarea elvetiana de origine romana

Calificarea in turul secund este recompensata cu 22.325 de dolari si cu 35 de puncte WTA. invinsa va primi 13.650 de dolari si 10 puncte WTA.

In competitia de la Indian Wells mai sunt trei romance pe tabloul principal, Simona Halep, locul 4 WTA, Irina Begu, locul 32 WTA si Patricia Maria tig, locul 99 WTA. Primele doua sunt acceptate direct in turul al doilea, in timp ce tig va evolua, joi, in prima mansa.
09:32 08 Mar
Serena Williams s-a retras

Serena Williams a anuntat ca nu va juca la Indian Wells, desi ar fi trebuit sa porneasca direct din turul al doilea.

Williams va pierde astfel punctele WTA castigate anul trecut la Indian Wells, aceasta ajungand in 2016 pana in finala.
09:27 08 Mar
Patricia Tig, si ea pe tabloul principal

Patricia Maria Tig s-a calificat azi-noapte pe tabloul principal de la Indian Wells, dupa ce a batut-o pe americanca Boserup, scor 7-5, 6-0.

In primul tur, Tig o va intalni pe M. Duque-Marino, din Columbia.
09:24 08 Mar
Sorana Cirstea se bate cu Monica Niculescu in primul tur

Monica Niculescu, locul 45 WTA, si Sorana Cirstea, pozitia 66 in ierarhia mondiala, vor fi adversare in primul tur al turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells (SUA), in timp ce Simona Halep, cap de serie numarul 4 si locul 4 WTA, va intra direct in turul doi.

Niculescu (29 de ani) si Cirstea (26 de ani) s-au mai intalnit de sase ori in cariera, scorul fiind 4-2 pentru Niculescu. Ultima intalnire dintre cele doua a avut loc in 2010, in ultimul tur al calificarilor la Montreal, iar Niculescu s-a impus cu scorul de 6-3, 6-3.

Simona Halep va juca in turul doi al competitiei cu invingatoarea partidei dintre Alison Riske (SUA), pozitia 39 in clasamentul mondial, si Donna Vekici (Croatia), beneficiara a unui wild-card si locul 86 WTA. Halep conduce cu 1-0 la intalnirile directe cu ambele jucatoare. Jucatoarea din Constanta se afla in partea de jos a tabloului, iar in fazele superioare ar putea sa le intalneasca pe Dominica Cibulkova (Slovacia, favorita 5 - in sferturi de finala) si Angelique Kerber (Germania, cap de serie numarul 2 - in semifinale).

Jucatoarea Irina-Camelia Begu, favorita 29 si pozitia 32 in ierarhia mondiala, este si ea direct acceptata in turul doi, acolo unde va intalni invingatoarea partidei dintre Louisa Chirico (SUA), locul 65 WTA, si o jucatoare venita din calificari. Begu si Chirico nu s-au mai intalnit pana acum.