CALCULE pentru no.1! Cum poate reveni Simona Halep pe primul loc in clasamentul WTA dupa Indian Wells, chiar daca nu castiga trofeul

Simona Halep clasament WTA Indian Wells Tenis WTA Tenis CALCULE pentru no.1! Cum poate reveni Simona Halep pe primul loc in clasamentul WTA dupa Indian Wells
Data publicarii: Sambata 09 Martie 2019, 10:22
Data actualizarii: Sambata 09 Martie 2019, 10:31

In 2015, Simona Halep triumfa la Indian Wells si castiga cel de-al treilea sau trofeu Premier Mandatory, dupa cele obtinute in Qatar si Dubai.

Tot la Indian Wells, Simona Halep poate redeveni in 2019 lider mondial. Ea a pierdut prima pozitie a clasamentului WTA dupa Australian Open, Naomi Osaka luandu-i locul.

Calificata in turul 3 dupa ce a trecut fara emotii de Barbora Strycova, scor 6-2, 6-4, Simona Halep poate reveni in fruntea ierarhiei mondiale, insa cateva conditii trebuie indeplinite.

Cum redevine Halep lider mondial

Pentru ca Simona Halep sa redevina lider mondial, ea trebuie sa joace finala la Indian Wells!

Cum Sloane Stephens a fost eliminata azi-noapte, Naomi Osaka ii mai sta in cale. Japonezo-haitiana trebuie sa nu treaca de optimi la acest turneu! Petra Kvitova, locul 3, nu trebuie sa o invinga pe Halep in finala, in eventualitatea in care cele doua vor ajunge sa se dueleze.

Sloane Stephens a pierdut in fata elvetiencei Stefanie Voegele, locul 109 WTA, scor 3-6, 0-6.

Osaka va juca in turul 3 de la Indian Wells cu frantuzoaica Mladenotiv, in timp ce Kvitova va da piept cu Venus Williams.